Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1053.2023.2.JM

Zastosowanie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym, od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 stycznia 2024 r. (data wpływu 5 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan konsultantem (...), prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Świadczy Pan usługi polegające na wdrażaniu i obsłudze systemów (...). System (...) to zintegrowany system komputerowy służący do zarządzania przedsiębiorstwem. Pana usługi w szczególności polegają na: analizie wymagań, dokumentowaniu wymagań, przygotowywaniu specyfikacji funkcjonalnej oprogramowania, współpracy z programistami nad rozwojem oprogramowania, przeprowadzaniu testów, prezentacji rezultatów, szkoleniu użytkowników, dostosowywaniu ustawień systemu do wymagań biznesowych, rozwiązywaniu zgłaszanych problemów technicznych, bieżącym wsparciu użytkowników w obsłudze systemu, współpracą z dostawcami oprogramowania. Dla swojej działalności gospodarczej jako wiodący kod PKD wybrał Pan 62.02.Z, a jako dodatkowy 62.01.Z. Obecnie rozlicza się Pan na zasadach ogólnych, ale od stycznia 2024 r. chciałby Pan zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Oświadcza Pan, że ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Informuje Pan, że w dniu 15 grudnia 2023 r. złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego do Naczelnika Urzędu Skarbowego w (…) za pośrednictwem CEiDG.

Informuje Pan, że jednoosobową działalność gospodarczą prowadzi Pan od 4 maja 2022 r.

Informuje Pan, że do końca 2023 r. Pana przychód z działalności gospodarczej podlegał opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Pierwszy przychód opodatkowany ryczałtem osiągnie Pan 31 stycznia 2024 r.

Oświadcza, że oprócz wskazanej działalności gospodarczej, nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu.

Oświadcza Pan, że uzyskuje przychody ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) oraz związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Oświadcza Pan, że nie uzyskuje, ani w przewidywalnym horyzoncie czasowym nie będzie Pan uzyskiwał przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Usługi świadczone przez Pana w ramach działalności, które są przedmiotem zapytania, są sklasyfikowane pod symbolami PKWiU ex 62.02, tj. doradztwo w zakresie oprogramowania oraz PKWiU 62.03.1, tj. usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi.

Oświadcza Pan, że do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).

Oświadcza Pan, że Pana przychód, którego dotyczy zadane we wniosku pytanie, w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczył limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Oświadcza Pan, że prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności, które Pan podejmuje w ramach działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług wymienionych we wniosku.

Oświadcza Pan, że czynności wymienione we wniosku nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności.

Oświadcza Pan, że ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z ww. działalnością.

Pana usługi w szczególności polegają na:

  • Analizie wymagań, tj. zbieraniu oczekiwań od kluczowych użytkowników względem systemu (…). Odbywa się to w formie serii moderowanych spotkań tematycznych.
  • Dokumentowaniu wymagań – informacje zebrane podczas analizy wymagań muszą być odpowiednio udokumentowane celem przekazania ich klientowi do zapoznania się i akceptacji.
  • Przygotowywaniu specyfikacji funkcjonalnej oprogramowania, które polega na przygotowaniu koncepcji sposobu działania systemu (…) w danej firmie biorąc pod uwagę zebrane wymagania, a z drugiej standardową funkcjonalność i ograniczenia systemu (…). Na tym etapie zazwyczaj doradza Pan klientowi w jaki sposób najbardziej optymalnie wykorzystać system (…) w jego firmie. Dosyć często przez klienta są wymagane funkcjonalności, których system (…) w standardzie nie ma. Wówczas doradza Pan, czy najlepiej jest zmienić jakiś proces w firmie w taki sposób, aby mógł być obsłużony przez standard systemu (…), czy może jednak korzystniej będzie dokupić jakąś aplikację zewnętrzną, która po integracji z systemem (…) obsłuży dany proces. W takiej sytuacji podpowiada Pan klientowi jakie aplikacje są dostępne na rynku i integrują się z systemem (…) oraz jakie mają wady i zalety.
  • Specyfikacja funkcjonalna jest to dokument zawierający również te wszystkie decyzje oraz podlegający akceptacji klienta. Stanowi kamień milowy, do którego się odnosimy na dalszych etapach projektu wdrożeniowego.
  • Współpracy z programistami nad rozwojem oprogramowania – nie wszystkie wymagania mogą być spełnione w ramach standardowej funkcjonalności systemu(…) albo aplikacji zewnętrznych. Może też zadecydować rachunek ekonomiczny. Wówczas wymagana jest modyfikacja systemu (…) i do tego potrzebna jest współpraca z programistą. Z Pana strony polega na przygotowaniu dokumentacji na podstawie której programista jest w stanie napisać kod rozszerzenia funkcjonalnego systemu (…). Następnie gdy programista zapozna się już z dokumentacją zazwyczaj dodatkowo organizujemy spotkanie, celem omówienia ewentualnych wątpliwości lub problemów.
  • Dostosowywaniu ustawień systemu do wymagań biznesowych – zebrane na etapie analizy wymagania muszą znaleźć odzwierciedlenie w funkcjonalnościach systemu (…) poprzez wykonanie odpowiedniej parametryzacji.
  • Prezentacji rezultatów – po wykonaniu parametryzacji systemu (…) oraz po napisaniu kodu przez programistę i włączenia go do systemu (…), prezentuje Pan kluczowym użytkownikom jak działa prototyp systemu. Oni to oceniają pod kątem swoich wymagań i przekazują Panu informację zwrotną. W zależności od tego, czy system spełnia wymagania, czy nie, poprawia Pan parametryzację, albo poprawia Pan specyfikację dla programisty, a następnie kod jest przez niego poprawiany i ponownie włączany do systemu. Proces jest powtarzany iteracyjnie do skutku, to znaczy aż system (…) spełni wymagania kluczowych użytkowników.
  • Przeprowadzaniu testów – system (…) powinien być sprawdzony, zanim zostanie przekazany do użytku. Pana rola, w zależności od projektu, polega na zaplanowaniu testów, przygotowaniu scenariuszy testowych, koordynacji testów. W niektórych rodzajach testów sam również jest Pan testerem. Zazwyczaj wykonuje Pan pierwsze sprawdzenie działania systemu, aplikacji lub kodu. Chodzi o to, żeby wyeliminować oczywiste błędy, tak aby testerzy nie tracili czasu na jakieś trywialne niedoróbki.
  • Szkoleniu użytkowników – przeprowadza Pan szkolenia podczas których uczy Pan użytkowników jak korzystać z systemu (…).
  • Rozwiązywaniu zgłaszanych problemów technicznych – użytkownicy kontaktują się z Panem z różnymi problemami technicznymi, a Pan je rozwiązuje.
  • Współpracy z dostawcami oprogramowania – dosyć często się zdarza, że w projekcie wdrożeniowym biorą udział również konsultanci ze strony dostawcy oprogramowania i wówczas współpracuje Pan z nimi w ramach danego projektu. Również już po uruchomieniu systemu (…) zdarza się, że pojawia się jakaś usterka systemu i wówczas zgłasza ją Pan do dostawcy oprogramowania. Ponadto systemy (…) bardzo często są też zintegrowane z innymi aplikacjami, o których nie ma Pan wiedzy eksperckiej i w razie jakiś trudniejszych problemów zwraca się Pan o pomoc do dostawców tego oprogramowania.
  • Bieżącym wsparciu użytkowników w obsłudze systemu – czasami użytkownicy mają wątpliwości w jaki sposób wykonać daną czynność w systemie i Pan im w tym pomaga.

Pytanie

Jaką stawkę podatkową powinien Pan zastosować na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych?

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, że powinien zastosować stawkę podatku 12%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm., dalej „ustawa o ryczałcie”):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył, że do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oświadczył Pan również, że Pana przychód w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczył limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak wynika z art. 9 ust. 1 ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Na mocy art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Według art. 4 ust. 4 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju wykonywanych w ramach tej działalności usług.

Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym, klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z przedstawionego opisu sprawy oraz jego uzupełnienia wynika, że od 4 maja 2022 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług, które są sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 62.02, tj. doradztwo w zakresie oprogramowania oraz PKWiU 62.03.1, tj. usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi.

Świadczy Pan usługi polegające na wdrażaniu i obsłudze systemów (...). System (...) to zintegrowany system komputerowy służący do zarządzania przedsiębiorstwem. Pana usługi w szczególności polegają na: analizie wymagań, dokumentowaniu wymagań, przygotowywaniu specyfikacji funkcjonalnej oprogramowania, współpracy z programistami nad rozwojem oprogramowania, przeprowadzaniu testów, prezentacji rezultatów, szkoleniu użytkowników, dostosowywaniu ustawień systemu do wymagań biznesowych, rozwiązywaniu zgłaszanych problemów technicznych, bieżącym wsparciu użytkowników w obsłudze systemu, współpracą z dostawcami oprogramowania.

Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oprócz wskazanej działalności gospodarczej, nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu. Pana przychód w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczył limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług opisanych w zdarzeniu przyszłym sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02, które to usługi są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) oraz usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1), będą opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie zagadnienia objęte pytaniem. Inne kwestie poruszane we wniosku, w tym rozważania dotyczące klasyfikacji PKWiU świadczonych usług, nie były przedmiotem oceny przez tut. organ.

Ponadto należy podkreślić, że w przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pana rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pan nieprawidłową stawkę.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…).  Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00