Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.786.2023.2.WS

Brak obowiązku zapłaty podatku od sprzedaży samochodu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 14 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 13 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 stycznia 2024 r. (wpływ 10 stycznia 2024 r.).Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(...)2023 r. zmarł Pani mąż (…). Pani – żona, na mocy pozostawionego przez męża testamentu i notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia, przejęła w całości Państwa wspólny majątek, w tym samochód (…), który został zakupiony z Państwa wspólnych środków w marcu 2019 r. i został zarejestrowany na Pani męża (…).

Po śmierci męża samochód przerejestrowała Pani na siebie, co miało miejsce w dniu 7 września 2023 r. Z kolei w dniu 3 listopada 2023 r. wspomniany samochód sprzedała Pani za kwotę 24.000 zł (słownie: dwadzieścia cztery tysiące złotych).

W dniu 3 listopada 2023 r. fakt sprzedaży samochodu zgłosiła Pani w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta (…).

W dniu 6 listopada 2023 r. zgłosiła Pani ten fakt również w Urzędzie Skarbowym w (…), gdzie poinformowano Panią, że ma Pani zapłacić podatek w wysokości 12% od kwoty uzyskanej ze sprzedaży ww. samochodu.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:

W jakim celu zakupiła Pani wraz z mężem i w jaki sposób wykorzystywała Pani wskazany we wniosku samochód, tj.

-czy zakup samochodu nastąpił na Państwa cele prywatne,

-czy zakup samochodu nastąpił na cele prowadzonej przez Panią lub Pani męża działalności gospodarczej; jeżeli tak, prosimy wskazać:

·kto z Państwa wykorzystywał samochód w działalności gospodarczej i kiedy,

·jaka była forma opodatkowania tej działalności gospodarczej?

Przedmiotowy samochód został zakupiony do użytku prywatnego i wykorzystywany był na Państwa cele prywatne.

Czy w Państwa małżeństwie obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej?

W Państwa małżeństwie obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

Pytanie

Czy ma Pani obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży wyżej wymienionego samochodu w związku z faktem, że samochód (…), został nabyty z majątku wspólnego w roku 2019, a sprzedany przez Panią po śmierci męża w listopadzie 2023 r.?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że samochód, o którym mowa w pytaniu, był Państwa wspólną własnością z mężem, ponieważ był zakupiony z Państwa wspólnych środków, pomimo tego, że był zarejestrowany tylko na męża.

Po śmierci męża Pani przecież nie kupiła tego samochodu (bo kupiliście go Państwo w roku 2019), tylko stał się wyłącznie Pani własnością z oczywistych względów.

Poza tym poinformowała Pani, że byliście Państwo małżeństwem prawie (...) lat i nie mieliście rozdzielności majątkowej, a roczne zeznania podatkowe były zeznaniami wspólnymi.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że nie powinna Pani płacić podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą przedmiotowego samochodu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z powołanego przepisu wynika, że jeśli sprzedaż rzeczy nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i jest dokonywana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, wówczas stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z kolei kwota uzyskana ze sprzedaży rzeczy po terminie określonym w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d tej ustawy nie generuje przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż sprzedaż rzeczy ruchomych po upływie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie stanowi źródła przychodu.

Z opisu sprawy wynika, że (...)2023 r. zmarł Pani mąż. W Państwa małżeństwie obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Pani – na mocy pozostawionego przez męża testamentu i notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia, przejęła w całości Państwa wspólny majątek, w tym samochód, który został zakupiony z Państwa wspólnych środków w marcu 2019 r. i został zarejestrowany na Pani męża. Samochód został zakupiony do użytku prywatnego i wykorzystywany był na Państwa cele prywatne. Po śmierci męża samochód przerejestrowała Pani na siebie. W dniu 3 listopada 2023 r. sprzedała Pani samochód.

Dla rozstrzygnięcia omawianej sprawy istotne jest zatem ustalenie daty nabycia przez Panią samochodu.

Wspólność małżeńska jest szczególnym rodzajem współwłasności – tzw. „współwłasność łączna”. Jest to wspólność bezudziałowa, a w czasie jej trwania małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami do majątku wspólnego jako całości. Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej i obejmuje cały zbiór praw majątkowych, takich jak własność i inne prawa rzeczowe czy wierzytelności.

Stwierdzam, że skoro wspólność małżeńska jest szczególnym rodzajem współwłasności – jest to wspólność bezudziałowa, w trakcie trwania której nie jest możliwe wyodrębnienie przypadającego każdemu z małżonków udziału w składnikach majątku podczas pierwotnego, wspólnego ich nabycia, to tym samym każdy z małżonków nabywa w całości dany składnik majątku już w drodze zawarcia umowy kupna-sprzedaży, w wyniku której prawo własności zostało nabyte do majątku wspólnego małżonków.

Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia innych rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia jest dzień nabycia tych rzeczy do majątku wspólnego małżonków. Jeżeli odpłatne zbycie rzeczy nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W Pani przypadku samochód został zakupiony z Państwa wspólnych środków w marcu 2019 r., natomiast jego sprzedaż nastąpiła 3 listopada 2023 r., a więc po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie – zatem zbycie to nie będzie stanowić źródła przychodów, a w konsekwencji nie będzie podlegało opodatkowaniupodatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – nie ma Pani obowiązku zapłaty podatku od sprzedaży samochodu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00