Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.671.2023.2.NW

Prawo do złożenia korekty deklaracji na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 6 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do złożenia korekty deklaracji podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy oraz w następstwie tej korekty prawa do obniżenia podatku VAT od zakupu samochodu ciężarowego.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 grudnia 2023 r. (wpływ 28 grudnia 2023 r.) oraz pismem z 10 stycznia 2024 r. (wpływ 16 stycznia 2024 r.) i pismem z 10 stycznia 2024 r. (wpływ 24 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą – handel detaliczny warzywno-owocowy w (…).

Posiada Pan (...) punkty sprzedaży warzyw i owoców. W dniu 11 października 2021 r. kupił Pan od firmy (…) samochód ciężarowy (…) rok produkcji (…) z zamontowaną chłodnią.

Przewożąc warzywa i owoce takim samochodem pojechał Pan po towar na giełdę rolno -spożywczą w (…). Wracając z zakupionym towarem pękła Panu opona w ww. samochodzie.

Wiedząc, że nie ma Pan aż tyle towaru, żeby mogła to być usterka, sam pojechał Pan samochodem na stację diagnostyczną i przebadano Panu ciężar i nośność samochodu. Tam okazało się, że ciężar zamontowanej chłodni jest za ciężki do dopuszczalnej normy samochodu.

Zwrócił się Pan do firmy sprzedającej ten samochód, że odstępuje Pan od umowy sprzedaży pojazdu marki (…) (pismo z dnia 8 lipca 2022 r.).

W odpowiedzi na Pana rezygnację i zwrot samochodu, spotkał się Pan z odmową. Chciał Pan całą sprawę przedstawić w sądzie, ale długość rozpatrywanych spraw Pana przeraziła. Koszty rozprawy sądowej oraz koszty zastępstwa procesowego są ogromne.

Samochód jest Panu niezbędny do dalszej działalności, więc postanowił Pan, że sam będzie prostował niezgodność ładowności samochodu. Samochód i chłodnia są Panu bardzo potrzebne.

Cały ten proces trwał bardzo długo, z całego zamieszania nie podał Pan do księgowości rozliczenia z zakupu środka trwałego, ciągle liczył Pan, że uda się go zwrócić do sprzedawcy. VAT z faktury dokumentującej zakup samochodu nie został odliczony w terminie.

Uzupełnił Pan wniosek poprzez podanie poniższych informacji

1.Czy jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT? Jeżeli tak, prosimy wskazać od kiedy.

Odp. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT od 21 grudnia 2020 r.

2.Jakie czynności wykonuje Pan w ramach wskazanej we wniosku działalności gospodarczej, tj.:

·opodatkowane podatkiem od towarów i usług;

·zwolnione od podatku?

Odp. Pana podstawową działalnością gospodarczą jest handel detaliczny owoców i warzyw świeżych i przetworzonych. PKD 47.29Z. „Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach”. Powyższy towar jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług ze stawką 0,5,8 i 23%. Nie handluje Pan towarami zwolnionymi z VAT.

3.Do jakich czynności wykorzystuje Pan samochód ciężarowy (…), tj. do czynności:

·wyłącznie opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;

·wyłącznie zwolnionych od podatku?

Odp. Zakupiony samochód ciężarowy (…) wykorzystuje Pan tylko i wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej.

4.Jeśli ww. samochód był wykorzystywany przez Pana zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz do czynności zwolnionych od podatku VAT, to prosimy wskazać czy ma Pan obiektywną możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i zwolnionymi od podatku VAT?

Odp. Nie dotyczy.

5.Czy składał Pan deklaracje dla celów podatku VAT? Jeśli tak, prosimy wskazać okresy, za który zostały złożone deklaracje?

Odp. Składał Pan deklaracje podatkowe od momentu zarejestrowania jako czynny podatnik VAT, tj. od grudnia 2020 r. miesięcznie do dnia dzisiejszego, tj. ostatnio złożona za listopad 2023 r.

6.Czy faktura, która dokumentuje zakup samochodu ciężarowego (…), potwierdza czynność faktycznie dokonaną, tzn. czy odzwierciedla rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych związanych z jego nabyciem?

Odp. Zakup samochodu ciężarowego (…) jest czynnością dokonaną.

7.Kiedy została wystawiona faktura za ww. samochód ciężarowy? Prosimy wskazać dokładną datę.

Odp. Data 11 października 2021 r. wykazana na fakturze zakupu samochodu ciężarowego jest datą zakupu i datą wystawienia faktury zakupu.

8.Czy faktura, która dokumentuje zakup ww. samochodu zawiera dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.)?

Odp. Tak, faktura zakupu ww. samochodu ciężarowego zawiera wszystkie dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

9.Czy nabyty przez Pana samochód ciężarowy nie dotyczy wydatków wymienionych w art. 88 ww. ustawy o podatku od towarów i usług?

Odp. Nabyty samochód ciężarowy nie dotyczy wydatków wymienionych w art. 88 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

10.Czy nabyty samochód został przez Pana wprowadzony do ewidencji środków trwałych? Jeśli tak, prosimy podać datę.

Odp. Ww. samochód nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, ponieważ musi po awarii być udoskonalony.

Ponadto wskazał Pan, że rozlicza Pan podatek od towarów i usług miesięcznie oraz składa Pan deklarację VAT miesięcznie. W dniu zakupu samochodu – 11 października 2021 r. był Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy podatku od towarów i usług, Pana zdaniem, będzie miał Pan prawo do złożenia korekty deklaracji VAT i obniżenia podatku należnego, od zakupu przedmiotowego samochodu.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku z 10 stycznia 2024 r.)

Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy podatku od towarów i usług – czy będzie miał Pan prawo do złożenia korekty deklaracji VAT za miesiąc październik 2021 r. i obniżenia podatku należnego, od zakupu przedmiotowego samochodu?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem po takim terminie nie może Pan skorzystać z odliczenia VAT od zakupu środka transportowego. Ustawa o podatku od towarów i usług pozwala odliczyć VAT w terminie trzech miesięcy, tu jest znacznie przewyższony termin.

Otrzymanie powyższej interpretacji podatkowej jest niezbędne do skorzystania z odliczenia VAT od zakupu środka trwałego. Chce Pan skorzystać z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT.

Do wniosku dołącza Pan: (...).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Jednocześnie oceny, czy związek ten istnieje lub będzie istniał w przyszłości, należy dokonać w momencie realizowania zakupów, zgodnie z zasadą niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik – aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego – nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Tym samym, podatnik dokonując zakupu towarów czy usług dokonuje ich natychmiastowej alokacji do czynności dających prawo do odliczenia lub niedających takiego prawa. Decyzja taka musi być podjęta od razu.

Ponadto ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podkreślić również należy, że aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści powołanych przepisów ustawy wynika, że za podatnika podatku VAT jest uznany tylko taki podmiot, który dokonuje czynności zmierzających do wykorzystania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT od 21 grudnia 2020 r. Składał Pan deklaracje podatkowe od momentu zarejestrowania jako czynny podatnik VAT, tj. od grudnia 2020 r. miesięcznie. W dniu zakupu samochodu – 11 października 2021 r. był Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi Pan działalność gospodarczą – handel detaliczny warzywno-owocowy. Powyższy towar jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług ze stawką 0,5,8 i 23%. Nie handluje Pan towarami zwolnionymi z VAT. W dniu 11 października 2021 r. kupił Pan samochód ciężarowy (…) – rok produkcji 2014 r., z zamontowaną chłodnią. Przewożąc warzywa i owoce takim samochodem pojechał Pan po towar na giełdę rolno-spożywczą. Wracając z zakupionym towarem pękła Panu opona w ww. samochodzie. Wiedząc, że nie ma Pan aż tyle towaru, żeby mogła to być usterka, sam pojechał Pan samochodem na stację diagnostyczną i przebadano Panu ciężar i nośność samochodu. Tam okazało się, że ciężar zamontowanej chłodni jest za ciężki do dopuszczalnej normy samochodu. W odpowiedzi na Pana rezygnację i zwrot samochodu, spotkał się Pan z odmową ze strony firmy sprzedającej samochód. Nie podał Pan do księgowości rozliczenia faktury dokumentującej zakup środka trwałego. VAT nie został odliczony w terminie. Zakupiony samochód ciężarowy wykorzystuje Pan tylko i wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej. Faktura zakupu samochodu jest czynnością dokonaną. Wykazana na fakturze data jest datą zakupu i datą wystawienia faktury zakupu. Faktura zakupu ww. samochodu ciężarowego zawiera wszystkie dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Nabyty samochód ciężarowy nie dotyczy wydatków wymienionych w art. 88 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Pana wątpliwości dotyczą prawa do złożenia korekty deklaracji podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy oraz w następstwie tej korekty prawa do obniżenia podatku VAT od zakupu samochodu ciężarowego.

Przepisy dotyczące pojazdów samochodowych zostały uregulowane w art. 86a ustawy.

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy:

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:

1) wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;

2) należnego z tytułu:

a) świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca,

b) dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,

c) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

3) należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a;

4)wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34.

Stosownie do treści art. 86a ust. 2 ustawy:

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Zatem, zgodnie z powyższymi regulacjami podatnikowi przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytkumieszanego.

Dla celów stosowania tego ograniczenia za wykorzystywanie mieszane należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów niezwiązanych z tą działalnością np. do celów prywatnych. Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzystywany w sposób mieszany.

Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytkowania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów mieszanych.

Jednakże, od wynikającej z art. 86a ust. 1 ustawy zasady przewidziano wyjątki, w których możliwe jest odliczenie 100% VAT. Są one opisane w art. 86a ust. 3 i dalszych tego przepisu.

Odnosząc się do kwestii dotyczących prawa do złożenia przez Pana korekty deklaracji podatkowej, zgodnie z art. 86 ust. 13, zauważyć należy, że w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

W myśl art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Jak wynika z treści art. 86 ust. 10c ustawy:

Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

Na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej:

1) za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo

2) za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

– nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Z powołanych przepisów wynika, że nierozliczony w okresie otrzymania faktury lub w jednym z trzech następnych okresów rozliczeniowych podatek naliczony może zostać rozliczony w okresie 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Odliczenie podatku, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy będzie możliwe poprzez korektę deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia podatku, bądź za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych.

Przepisy ustawy nie ograniczają w żadnej mierze czasu korekty podatku należnego. Jedynym ograniczeniem czasowym jest tu termin przedawnienia (i związany z nim termin złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty) zobowiązania podatkowego. Natomiast, kwestię prawa korygowania podatku naliczonego reguluje ww. art. 86 ust. 13 ustawy.

Również NSA w wyroku z dnia 1 września 2011 r., I FSK 1105/10, wskazał iż „(…) – art. 86 ust. 13 u.p.t.u. odnosi się (…) do korekt deklaracji podatkowej dokonywanych z powodów dotyczących podatku naliczonego (obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego)”.

Podatek naliczony jest elementem konstrukcyjnym podatku od towarów i usług. Jego kwota wpływa na wysokość zobowiązania podatkowego bądź wysokość podatku do zwrotu.

Podatnik wykonujący swoje prawo do odliczenia podatku naliczonego może to uczynić w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym prawo to wystąpiło, o czym stanowi art. 86 ust. 13 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że do chwili obecnej nie rozliczył Pan jeszcze podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup przedmiotowego samochodu.

W przypadku faktury, z której nie dokonano odliczenia podatku naliczonego, a z której przysługiwało Panu prawo do odliczenia, będzie Pan mógł to prawo zrealizować poprzez złożenie korekty odpowiedniej deklaracji.

Przechodząc z kolei do korekty deklaracji wskazać należy, że korekta deklaracji (zeznań) ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy jej sporządzeniu. Może on dotyczyć określenia wysokości zobowiązania podatkowego, wysokości nadpłaty lub zwrotu podatku oraz innych danych zawartych w treści deklaracji. Skorygowanie deklaracji polega na ponownym, poprawnym już wypełnieniu deklaracji.

Tym samym, w opisanym przypadku, w którym Pan nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, powinien Pan dokonać korekty w zakresie podatku naliczonego za okres rozliczeniowy, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym, zgodnie z powołanym art. 86 ust. 13 ustawy, może Pan obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, tj. okres, w którym w odniesieniu do nabytego towaru powstał obowiązek podatkowy, lecz nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał Pan fakturę oraz nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Przyjmując, że w dniu zakupu otrzymał Pan fakturę – ma/będzie miał Pan prawo dokonać korektę rozliczenia podatku VAT za miesiąc październik 2021 r., ponieważ w październiku 2021 r. powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu sprzedaży przedmiotowego samochodu i był Pan w posiadaniu faktury dokumentującej tę transakcję.

Podsumowując, może/będzie Pan mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu samochodu ciężarowego za miesiąc październik 2021 r. zgodnie z powołanym art. 86 ust. 13 ustawy z uwzględnieniem regulacji art. 86a ustawy, tj. może/będzie Pan mógł obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, tj. okres, w którym w odniesieniu do nabytego towaru powstał obowiązek podatkowy – październik 2021 r., lecz nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w których otrzymał Pan fakturę oraz nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Tym samym, Pana stanowisko uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;

·zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zauważa się również, że tut. Organ nie analizował wysokości w jakiej przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu przedmiotowego samochodu na podstawie art. 86a ustawy i przepisów wykonawczych do tego przepisu, ponieważ ta kwestia nie była przedmiotem Pana zapytania. W związku z tym inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja została wydana przy założeniu, że otrzymał Pan fakturę w dniu sprzedaży, tj. w październiku 2021 r.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić również uwagę, że analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Pana.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00