Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 3000/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Zgierski po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. sp. z o.o. w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 czerwca 2023 r., sygn. akt I SA/Wa 950/23 o odrzuceniu skargi w sprawie ze skargi L. sp. z o.o. w W. na uchwałę Rady m.st. Warszawy nr LXXVII/2523/2023 z 9 lutego 2023 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż części nieruchomości gruntowej niezabudowanej w drodze przetargu ustnego nieograniczonego postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Pismem z 3 kwietnia 2023 r. L. sp. z o.o. w W., zastępowana przez radcę prawnego, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na uchwałę Rady m.st. Warszawy nr LXXVII/2523/2023 z 9 lutego 2023 r., mocą której wyrażona została zgoda na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego gruntu niezbudowanego, oznaczonego jak działka nr [...] o powierzchni 2 112 m2 w obrębie [...], położonego w Warszawie w dzielnicy [...] przy ul. [...], będącego częścią nieruchomości uregulowanej w księdze wieczystej nr [...], stanowiącej własność m.st. Warszawy.

Postanowieniem z 30 czerwca 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił złożoną skargę i zwrócił uiszczony wpis sądowy. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że ze skargi nie wynika, aby kwestionowana uchwała naruszała interes prawny lub uprawnienie skarżącej spółki. W jego ocenie fakt, że skarżąca jest użytkownikiem sąsiadującej działki, a wobec spornej działki toczy się postępowanie o ustanowienie służebności drogi koniecznej, nie świadczy o istnieniu interesu prawnego. Interes ten nie wynika także z faktu złożenia przez skarżącą spółkę oświadczenia o chęci nabycia spornej działki. Wynik bowiem tych zdarzeń jest przyszły i niepewny, co nie pozwala uznać ich za przesądzające o istnieniu interesu prawnego w dacie złożenia skargi, a ustanowienie służebności drogi koniecznej będzie skuteczne wobec każdoczesnego właściciela nieruchomości służebnej, a więc nieruchomości objętej zaskarżoną uchwałą. Sąd odnotował także, że forma przetargu nieograniczonego ma na celu uzyskanie możliwe największych funduszy przy jednoczesnym zapewnieniu udziału najszerszej, bo nieograniczonej liczbie uczestników, co umożliwia skarżącej spółce ubieganie się o nieruchomość objętą przetargiem. Zdaniem Sądu fakt, że sporna nieruchomość nadaje się do samodzielnego zagospodarowania, a ubieganie się o nabycie nieruchomości nie stanowi uprawnienia prawnorzeczowego powoduje, że w sprawie nie zaszły przesłanki wyłączenia przetargowego trybu zbycia spornej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00