Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-02-06

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – luty 2024 r.

Kalendarium wydarzeń luty 2024 r.

1 lutego 2024 r. 

JPK_VAT – dostosowanie do zmian w ustawie

Uregulowano, jak ma być ewidencjonowana w JPK_V7 faktura, gdy zrezygnowano z wystawienia faktury zaliczkowej i wystawiono tylko fakturę dokumentującą dostawę lub usługę. Możliwość rezygnacji z faktury zaliczkowej wprowadzono 1 września 2023 r., jednak nie było zmian w tym zakresie w przepisach dotyczących pliku JPK. W efekcie brakowało informacji, jakie dane należy wpisywać do JPK, ewidencjonując taką fakturę – datę dokonania dostawy, wpłaty zaliczki czy może obie te daty. W celu uregulowania tej sytuacji wprowadzono zmianę i wprowadzono zasadę, zgodnie z którą ewidencjonując taką fakturę, należy wpisywać w JPK datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Nie trzeba natomiast wpisywać daty otrzymania zaliczki. Zmiana obowiązuje od 1 lutego 2024 r. i ma zastosowanie, poczynając od rozliczenia za luty 2024 r.

Ważne

Z pewnością pozytywnie należy ocenić uproszczenie kwestii wystawiania faktur zaliczkowych oraz jednoznaczne uregulowanie sposobu ujawniania w ewidencji i JPK tego rodzaju faktur.

Rozporządzenie zawiera również szereg zmian, które mają wejść w życie 1 lipca 2024 r. Zostały one skorelowane z obowiązkowym Krajowym Systemem e-Faktur, który miał wejść w życie w tym terminie. W związku z zapowiadanym przez MF przesunięciem obowiązkowego KSeF, nie wiadomo czy i w jakim zakresie wejdą w życie zmiany w rozporządzeniu JPK. Z pewnością klienci powinni współpracować z obsługującym ich biurem rachunkowym oraz na bieżąco uzgadniać i dostarczać wszystkie dane wymagane do prawidłowego prowadzenia ewidencji i wysyłki JPK_VAT. W interesie klientów jest, aby dane te były ewidencjonowane i raportowane prawidłowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00