Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 22-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 22-04-2024
Data publikacji: 2024-02-19

Termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA upływa 2 kwietnia 2024 r.

Płatnicy składek są zobowiązani do przekazania do ZUS formularza ZUS ZSWA za 2023 r. Zasadniczo mają na to czas do 2 kwietnia 2024 r. W niektórych przypadkach termin przekazania ZUS ZSWA może być inny, np. jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o emeryturę pomostową

Obowiązek sporządzenia dokumentu ZUS ZSWA dotyczy pracodawców zatrudniających pracowników, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, prowadzących ewidencję pracowników wykonujących ww. prace oraz opłacających za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).

 

Do czego służy ZUS ZSWA

Formularz ZUS ZSWA jest składany w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony (pracownik) wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych). 

Definicja pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze

(art. 3 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych) to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. Wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00