Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.788.2023.2.KT

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT nieruchomości, składającej się z działek nr 1 oraz 2, zabudowanej Budynkiem o charakterze mieszkalno-usługowym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 listopada 2023 r. wpłynął Państwo wniosek z 12 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT nieruchomości, składającej się z działek nr 1 oraz 2, zabudowanej Budynkiem o charakterze mieszkalno-usługowym. Uzupełnili go Państwo pismem z 2 lutego 2024 r. (wpływ 2 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku)

Przedsiębiorstwo X Sp. z o.o. (zwana dalej „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką prawa handlowego z siedzibą w …, prowadzącą działalność w zakresie produkcji (...). Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest produkcja (...). Spółka jest podmiotem zarejestrowanym dla celów podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) w Polsce jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną VAT.

Wnioskodawca jest właścicielem zabudowanych nieruchomości gruntowych położonych w …, składających się z następujących działek:

·działki nr 1 o powierzchni … ar, jest prowadzona księga wieczysta nr … (dalej: „Działka 1”),

·działka nr 2 o powierzchni … ar, jest prowadzona księga wieczysta nr … (dalej: „Działka 2”)

– razem łącznie jako: „Nieruchomość”.

Nieruchomość znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru „…” (uchwała nr … Rady m. … z 20 maja 2020 r.) oznaczonym symbolem MN/U.7 – Tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej, o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę jednorodzinną lub budynkami usługowymi. Nieruchomość stanowi teren zabudowany budynkiem o charakterze mieszkalno-usługowym (dalej: „Budynek”). Budynek jest posadowiony na Działce 1 i Działce 2.

Spółka nabyła Nieruchomość zabudowaną Budynkiem w 1999 roku na mocy aktu notarialnego Rep. A nr … z dn. 8 września 1999 r. od spółki „…” (dalej: „E”) Sp. z o.o. jako budynek biurowy. Spółka E nabyła Nieruchomość z Budynkiem od osób prywatnych, w 1995 r. Nieruchomość została oddana do użytkowania w dniu 26 lipca 1995 r. zgodnie z zawiadomieniem Urzędu Miasta … o znakach … .

Wnioskodawca nabył Nieruchomość z Budynkiem oddaną do użytkowania jako budynek biurowy i rozpoczął swoją działalność z dniem jej przejęcia tj. 8 września 1999 r. Nieruchomość wraz z Budynkiem została zakupiona za kwotę … PLN (sto osiem tysięcy dziewięćset pięć – 80/100) w tym VAT w wysokości … (czternaście tysięcy pięćset dwadzieścia – 00/100). Po nabyciu Budynek został przyjęty przez Spółkę do ewidencji środków trwałych i amortyzowany zgodnie z przepisami.

Od momentu przyjęcia Budynku (w 09/1999 roku) był on wykorzystywany przez Spółkę do prowadzenie własnej działalności gospodarczej tj. część powierzchni Budynku była wykorzystywana na cele produkcyjne, a część jako powierzchnia biurowa.

Budynek był wykorzystywany tylko przez Spółkę:

·wyłącznie do działalności opodatkowanej VAT,

·nie był oddany odpłatne czy nieodpłatne użytkowanie podmiotowi trzeciemu.

W trakcie posiadania Budynku, Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie Budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej Budynku (w szczególności w okresie ostatnich 2 lat), jak i nie zamierza tych nakładów ponosić. Ze względu na zmianę lokalizacji miejsca prowadzenia działalności Spółki oraz stan techniczny Budynku wymagającego remontu kapitalnego Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło w sierpniu 2023 rok uchwałę o sprzedaży Nieruchomości wraz z Budynkiem (Działka 1, Działka 2 i Budynek). Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca jest zainteresowany potwierdzeniem prawidłowości opodatkowania VAT planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym sprzedaż przez Spółkę Nieruchomości zabudowanej Budynkiem będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż przez Spółkę Nieruchomości zabudowanej Budynkiem będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

Uzasadnienie do stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa powyżej rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel.

Z kolei jak wynika z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.

Natomiast sprzedażą na gruncie ustawy o VAT jest odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Mając na uwadze powyżej przytoczone przepisy, nieruchomość gruntowa (zabudowana/niezabudowana) stanowi towar w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, a jej sprzedaż będzie stanowiła czynność podlegającą co do zasady opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów i musy być wykona przez podmiot będący czynnym podatnikiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy ze względu na fakt, że:

·Spółka jest podmiotem zarejestrowanym dla celów VAT w Polsce jako podatnik VAT czynny,

·Nieruchomość należy do majątku Spółki,

·Nieruchomość była wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej, nie ulega wątpliwości, że sprzedaż Nieruchomości będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów na gruncie ustawy o VAT.

Niemniej jednak czynności podlegające opodatkowaniu VAT na podstawie ustawy o VAT mogą być albo opodatkowane VAT właściwą stawką podatku lub też być zwolnione z VAT na podstawie przepisów szczególnych omawianej ustawy.

I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się z podatku VAT dostawę budynków lub ich części, z wyjątkiem gdy :

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części po ich :

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeśli wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej

W konsekwencji z powyższego zwolnienia możliwe będzie skorzystanie jeśli sprzedaż budynku, budowli lub ich części nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, przed nim lub przed upływem 2 lat od momentu pierwszego zasiedlenia. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania zwolnienia w ramach art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Ponadto Wnioskodawca wskazuje również, że w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości zabudowanych stosuje się zasadę wg art. 29 ust. 8 ustawy o VAT zgodnie z którą dostawa budynków lub budowli trwale związanej z gruntem nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego wynika zatem, że w sytuacji sprzedaży nieruchomości zabudowanych budynkami, budowlami lub ich części trwale z danym gruntem związanymi, do sprzedaży mają zastosowanie takie same zasady opodatkowania jak do dostawy budynków, budowli lub ich części. W konsekwencji zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy o VAT grunt dzieli w VAT los podatkowy ww. obiektów posadowionych na nim. W przypadku gdy dostawa budynku, budowli lub ich części będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, również sprzedaż gruntu będzie zwolniona z VAT (np. interpretacja indywidualna z 8 listopada 2023 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0114-KDIP1-3.4012.504.2023.2.KF).

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, w odniesieniu do planowanej sprzedaży Nieruchomości zastosowanie znajdzie zwolnienie z VAT art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

Jak zostało przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego :

·nabycie nieruchomości w 1999 roku (wrzesień 1999 r.) doszło do zajęcia Budynku przez Spółkę na potrzeby prowadzenia jej działalności (a więc początkowej powyżej 2 lat);

·nabycie Budynku nie odbyło się w ramach pierwszego zasiedlenia (pierwsze zasiedlenie przez E w 1995 r.);

·Budynek został zakupiony przez Spółkę jako gotowy Budynek biurowy;

·w trakcie posiadania Budynku Spółka nie ponosiła wydatków w rozumieniu podatku dochodowego na ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej Budynku.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, nie powinno budzić wątpliwości, że doszło do pierwszego zasiedlenia (drugie zasiedlenie), a sprzedaż Nieruchomości nie będzie dokonywana przed upływem 2 lat od zasiedlenia.

Tym samym nie zachodzą przesłanki wyłączające możliwość zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT o których mowa we wskazanym przepisie.

W konsekwencji w ocenie Wnioskodawcy, dostawa Budynku będzie korzystała ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, oraz zgodnie z art. 29a ust. 8 dostawa gruntu, na którym Budynek jest posadowiony również będzie korzystała ze zwolnienia z VAT.

Z uwagi na możliwość zastosowania w odniesieniu do sprzedaży Nieruchomości zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bezzasadne jest zdaniem Wnioskodawcy badanie przesłanek warunkujących zwolnienie z VAT z art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT

Reasumując sprzedaż Nieruchomości zabudowanej Budynkiem przez Spółkę będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 ze zm..), zwanej dalej „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 2 pkt 22 ustawy o VAT:

Przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (…).

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, zarówno grunt, jak i budynek/budowla spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a ich sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT lub świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlega jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o VAT:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy o VAT:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Należy jednocześnie zaznaczyć, że sprzedaż składników nabytych/wytworzonych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zarówno w treści wskazanej ustawy o VAT, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych towarów i czynności stawkami preferencyjnymi oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dla dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

1)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

2)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania. Zatem, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części, ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich części oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika czy też potrzeby własne osoby fizycznej – bowiem w obydwu przypadkach dochodzi do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Mając powyższe na uwadze należy zauważyć, że aby dostawa budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule.

Z analizy powołanych wyżej przepisów jednak wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT stanie się bezzasadne.

Należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy o VAT:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1)zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2)złożą:

a)przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b)w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów

- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT:

Oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 musi również zawierać:

1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części - w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;

3)adres budynku, budowli lub ich części.

A zatem ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT – po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Natomiast jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT dla dostawy budynków, budowli lub ich części, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W tym miejscu należy wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem dostawy podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części na nim posadowione. Oznacza to, że grunt dzieli w VAT los podatkowy ww. obiektów, które się na nim znajdują. Zatem w sytuacji, kiedy dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Wskazany przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

Przepisy ustawy nie definiują pojęcia „budynku”, będącego przykładowym obiektem, który nadaje działce status gruntu zabudowanego. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć: budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:

Przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Są Państwo właścicielem nieruchomości (składającej się z działek nr 1 i nr 2) stanowiącej teren zabudowany Budynkiem o charakterze mieszkalno-usługowym. Budynek jest posadowiony na działkach nr 1 i nr 2. Nabyli Państwo nieruchomość zabudowaną budynkiem w 1999 roku na mocy aktu notarialnego od spółki „E” Sp. z o.o. jako budynek biurowy. Spółka E nabyła nieruchomość z Budynkiem od osób prywatnych, w 1995 r. Nieruchomość została oddana do użytkowania w dniu 26 lipca 1995 r.  Nabyli Państwo ww. nieruchomość z Budynkiem oddaną do użytkowania jako budynek biurowy i rozpoczęli swoją działalność z dniem jej przejęcia tj. 8 września 1999 r. Od momentu przyjęcia Budynku (w 09/1999 roku) był on wykorzystywany przez Państwa do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W trakcie posiadania Budynku, nie ponosili Państwo wydatków na ulepszenie Budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej Budynku (w szczególności w okresie ostatnich 2 lat), jak i nie zamierzają Państwo tych nakładów ponosić.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że dostawa ww. Budynku nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą Budynku upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Tym samym zostały spełnione warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Wobec powyższego, w oparciu o art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, zbycie gruntu, na którym posadowiony jest Budynek, również będzie korzystało ze zwolnienia od podatku.

Reasumując, dostawa nieruchomości, składającej się z działek nr 1 oraz 2, zabudowanej Budynkiem o charakterze mieszkalno-usługowym, będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, o ile strony transakcji nie wybiorą opcji opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT w zw. z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Nadmieniam, że w związku z tym, że niniejsza interpretacja dotyczy 2 zdarzeń przyszłych, natomiast dokonali Państwo wpłaty w łącznej wysokości 160,00 zł, to kwota 80,00 zł stanowi nadpłatę podlegającą zwrotowi zgodnie z art. 14f § 2b pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa i zostanie zwrócona na rachunek bankowy wskazany we wniosku ORD-IN.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Stosownie do art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00