Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.760.2023.2.JMS

1. Czy prace wykonywane przez Spółkę w ramach realizowanych przez nią projektów z Grup 1-3 spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawni Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT? 2. Czy wskazane we wniosku Koszty pracownicze stanowić będą koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ustawy o CIT, proporcjonalnie do czasu poświęconego przez pracowników Spółki na realizację działalności badawczo-rozwojowej? (część pytania oznaczona nr 2 z wyłączeniem części dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane wypłacanego pracownikom wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika w pracy w związku z opieką nad dziećmi, urlopem, chorobą)

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 lutego 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka działa na rynku od (…) r.

Spółka należy do Grupy (…), która jest (…) w zakresie wdrażania rozwiązań (…) i (…), rozwoju aplikacji, (…) oraz szkoleń. Firma jest uznanym na rynku dostawcą (…), z udokumentowanymi osiągnięciami w zakresie (…), a oferowane rozwiązania pozwalają klientom osiągać oczekiwane rezultaty, natychmiastowe (…).

Grupa (…) jest certyfikowanym dostawcą usług w zakresie (…). Grupa (…) jest obecna w (...) europejskich krajach i zatrudnia ponad 1300 pracowników. Zrealizowała ponad 1000 udanych projektów (…) dla firm o różnych rozmiarach, od średnich po duże korporacje.

Dzięki współpracy z (…), klienci korzystają z bogatego doświadczenia i szerokiej wiedzy z zakresu wielu (…), uzyskując dostęp do najlepszych praktyk oraz mają zapewnione niezbędne wsparcie techniczne i organizacyjne dla swoich zespołów. Od planowania strategii po zarządzanie aplikacjami, (…) prowadzi klientów przez całą podróż (…), aby osiągnąć oczekiwane wyniki biznesowe przy wykorzystaniu technologii (…).

Rozwiązania tworzone przez Wnioskodawcę umożliwiają łączenie różnego rodzaju aplikacji (…), baz danych oraz innych zasobów informacyjnych z całego przedsiębiorstwa w celu sprawnego zarządzania (…). Rozwiązania Wnioskodawcy bazują na najnowszych technologiach oraz własnych, twórczych i innowacyjnych rozwiązaniach.

Działalność Spółki skupia się przede wszystkim na:

- definiowaniu wymagań rynku i klientów,

- projektowaniu indywidualnych rozwiązań w zakresie (…) zarówno na potrzeby wewnętrzne jak i dla zewnętrznych klientów,

- analizie oraz przygotowaniu specyfikacji danych rozwiązań,

- przygotowaniu studium wykonalności projektów,

- testowaniu produktów/usług,

- usprawnianiu i modyfikacji produktów/usług.

W celu realizacji projektów Spółka zatrudnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a wśród nich programistów/inżynierów/testerów np.: (…).

Nad prawidłowym przebiegiem projektów czuwa kadra zarządzająca.

Prowadzone przez Wnioskodawcę projekty można podzielić na 3 grupy:

1. Rozwój własnych produktów informatycznych wspierających (…);

2. Planowanie, projektowanie i budowa dedykowanych środowisk informatycznych (…);

3. Pomoc klientom w zakresie (…).

Ad 1 - Projekty związane z rozwojem własnych produktów.

Projekty w ramach tej grupy prowadzone są przez zespół (…).

Zespół ten prowadzi własne projekty rozwojowe, które mają na celu rozwój i udoskonalanie narzędzi informatycznych (czyli oprogramowania) wspierających (…) oraz utrzymanie serwisów w tym środowisku. Inżynierowie pracują nad nowymi algorytmami, technikami optymalizacji i automatyzacji, które umożliwiają klientom jeszcze bardziej efektywną i bezpieczną (…).

Ad 2 - Projekty związane z rozwojem produktów zaprojektowanych dla klientów.

Projekty w ramach tej grupy prowadzone są przez zespół (…).

Zespół ten:

I. dostarcza klientom (…), czyli podstawowe (…), które zapewniają klientom zdalny dostęp do (…), takiej jak (…). Główne zadania obejmują zaprojektowanie architektury spełniającej unikalne wymagania klienta, a następnie przygotowanie i implementację rozwiązań infrastrukturalnych w (…).

II. dostarcza klientom (…), czyli (…), które dostarczają platformę umożliwiającą klientom rozwijanie, uruchamianie i zarządzanie aplikacjami bez konieczności budowania i utrzymania niezbędnej infrastruktury.

III. projektuje i rozwija aplikacje - usługi w tworzeniu nowych aplikacji z (…).

IV. pomaga w przenoszeniu (…), ich (…) w celu uzyskania wartościowych informacji (…). Dodatkowo w tym zakresie Zespół oferuje usługi projektowania, budowy i zarządzania systemami do (…). Zespół opracowuje również innowacyjne (…).

Ad 3 - Projekty związane z (…) u klientów.

Projekty w ramach tej grupy prowadzone są przez zespół (…).

Zespół ten specjalizuje się w usługach (…).

W ramach swojej działalności ocenia i planuje (…), a także zarządza zmianami w zakresie (…) klientów. Zespół zajmuje się również szkoleniami pracowników klienta w zakresie nowych narzędzi i procesów.

W ramach ww. prac projektowych pracownicy Spółki realizują zadania, które mają na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności. Natomiast, rezultaty działań pracowników prowadzą do powstania innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania (…) poprzez (…).

W trakcie realizacji projektów, działalność pracowników Spółki polega na rozwiązywaniu konkretnych problemów i weryfikacji przyjętych założeń. W tym procesie konieczne jest wybieranie odpowiednich metod i technik, które umożliwią tworzenie innowacyjnych rozwiązań, integrowanie nowych funkcji z istniejącymi aplikacjami i infrastrukturą. Pracownicy muszą ustalić przede wszystkim, czy istnieje możliwość wykonania opracowywanych rozwiązań.

Pracownicy projektują nowe rozwiązania, dokonując jednocześnie selekcji odpowiednich technologii i narzędzi, które umożliwią ich efektywną implementację.

Rezultaty prac nad projektem prowadzonym przez Spółkę zawsze niosą ze sobą pewien stopień niepewności. W toku prac tworzone są prototypy rozwiązań, które przechodzą proces testowania, weryfikacji i walidacji. W niektórych przypadkach może dojść do wielu prób i powtarzania czynności, z których żadna nie gwarantuje zakładanego rezultatu. Natomiast po wprowadzeniu nowego rozwiązania na rynek, często konieczne jest kontynuowanie prac nad projektami. Takie prace pozwalają na udoskonalenie opracowywanych rozwiązań.

Spółka prowadzi swoje prace w sposób systematyczny. W danym momencie Spółka prowadzi prace nad wieloma projektami. Spółka na bieżąco weryfikuje każdy etap prac wprowadzając wymagane poprawki i modyfikacje. Prace prowadzone przez Spółkę nie mają charakteru okazjonalnego.

Wnioskodawca wskazuje, iż obok zasadniczych zadań pracowników, które skupiają się na kluczowych zadaniach związanych z tworzeniem nowych rozwiązań lub doskonaleniem już istniejących rozwiązań, pracownicy pełnią też istotną rolę w monitorowaniu rynku i potrzeb klientów. Zadania te prowadzone są przede wszystkim przez pracowników kadry menedżerskiej. Do ich obowiązków należy dostarczanie informacji dotyczących aktualnych trendów rynkowych i bieżących potrzeb klientów. Kadra menedżerska pełni kluczową rolę w kształtowaniu zakresu i planowaniu prac poszczególnych zespołów, zapewniając optymalną wymianę informacji między nimi, sprawując nadzór nad ich pracą, a także wnosząc wartościowy wkład merytoryczny w poszczególne projekty. W związku z powyższym, Spółka zamierza kwalifikować projekty prowadzone przez (…), jako prace badawczo-rozwojowe (dalej jako: „Projekty B+R”).

Ewidencja.

Stosowane w Spółce narzędzia informatyczne pozwalają na ewidencję ww. projektów. Przede wszystkim Spółka prowadzi ewidencję czasu pracy osób zaangażowanych w poszczególne projekty. Ewidencja prowadzona jest w pliku excel na podstawie przyjętego przez Spółkę programu do rejestrowania i zarządzania czasem pracy pracownika.

Na podstawie ww. ewidencji Spółka będzie w stanie określić stosunek czasu przeznaczonego przez danego pracownika na realizację działalności badawczo-rozwojowej do ogólnego czasu pracy w danym miesiącu.

Zdaniem Wnioskodawcy, ww. ewidencja wypełnia wymóg prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

Koszty kwalifikowane.

W związku z zatrudnianiem pracowników Spółka ponosi związane z tym koszty, w tym:

- wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,

- premię za wyniki oraz premię za istotne osiągnięcia w pracy,

- wynagrodzenie za dyżur,

- wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy (wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika w pracy np. w związku z opieką nad dziećmi, urlopem, chorobą itp.),

- wydatki związane z zapewnieniem pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (np. ubezpieczenia medycznego, ubezpieczenia na wypadek śmierci, ubezpieczenia w podróży oraz punktów kafeteryjnych, dodatku szkoleniowego, dodatku z tytułu pracy zdalnej itd.),

- należne od powyższych świadczeń składki, o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,

- wpłat na poczet Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Dodatki te w zależności od regulacji ustawy o PIT mogą być opodatkowane lub zwolnione z opodatkowania PIT.

W odpowiedzi na wezwanie uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, następująco:

1. Działalność Wnioskodawcy, w ramach której tworzy on (…), ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości indywidualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym.

Spółka tworzy/modyfikuje nowatorskie rozwiązania (…) zarówno na własne potrzeby, jak i w związku z potrzebami klientów.

Wykorzystując szeroką wiedzę i umiejętności swoich pracowników, Spółka oferuje indywidualne rozwiązania dla swoich klientów. Ze względu na specyfikę działalności klientów, posiadane przez nich rozwiązania (…) wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania i procesy biznesowe, Spółka projektuje unikalną dla każdego z klientów architekturę systemów informatycznych w (…). Wdrażana architektura oraz tworzone dedykowane oprogramowanie - uwzględniające w pełni specyfikę, oferowane usługi i funkcjonalności (…)- mają charakter niepowtarzalny i nie dający się powielić u innych klientów.

Na nowatorski/unikalny charakter wdrażanych rozwiązań składają się m.in.:

- usprawnienie procesów (…),

- nowy interfejs graficzny (…),

- sposób wdrożenia (…),

- sposób użytkowania systemów informatycznych w oparciu o rozwiązania (…), (…),

- dodatkowe funkcjonalności (…).

2. Spółka tworzy określone rozwiązania (…), (zarówno na potrzeby własne, jak i na zlecenie klientów) samodzielnie, wykorzystując zgromadzoną wiedzę.

Każdy projekt wymaga od Spółki kreatywnego/innowacyjnego podejścia. Każdorazowo wymagana jest analiza koncepcyjna, która ostatecznie pozwala na realizację nowatorskiego/unikalnego projektu. Projekty te są całkowicie dostosowane do klientów, a zatem zawierają w sobie element/cechę nowości i przyczyniają się do zwiększenia innowacyjności istniejących rozwiązań technologicznych.

Działania firmy mają charakter systematyczny, zaplanowany i metodyczny, co pozwala na tworzenie nowych zastosowań technologicznych, wykorzystując przy tym zasoby wiedzy firmy. Wykorzystanie własnej inwencji twórczej i wiedzy specjalistycznej umożliwia tworzenie unikatowych rozwiązań, które odróżniają się od innych dostępnych na rynku.

3. Tworzenie nowych rozwiązań w (…) wymaga różnych umiejętności i wiedzy.

Wśród nich wymienić należy:

- Zrozumienie (…): Istnieje wiele dostawców (…), takich jak (…), (…) i (…). Specyficzne, indywidualne potrzeby klientów wymagają pełnej wiedzy o ofercie dostawców i różnicach pomiędzy nimi.

- Architektura (…): podstawy architektury (…) i możliwość jej wykorzystania przez klienta, w tym różne modele wdrożenia, takie jak publiczne, prywatne i hybrydowe (…).

- Bezpieczeństwo (…): Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem każdego rozwiązania (…). Konieczna jest znajomość najlepszych praktyk związanych z bezpieczeństwem (…), takich jak zarządzanie (…).

- Zarządzanie danymi: Wiedza na temat przechowywania, przetwarzania i analizy dane (…). Obejmuje to zrozumienie różnych usług przechowywania danych, takich jak bazy danych (…), a także narzędzia do przetwarzania i analizy danych, takie jak (…) czy (…).

- Automatyzacja i (…): Automatyzacja jest kluczowym elementem zarządzania infrastrukturą (…). Konieczna jest znajomość narzędzi i praktyki (…), takie jak (…), zarządzanie konfiguracją i monitorowanie.

- Wiedza o systemach (…): Znajomość podstaw systemów operacyjnych, takich jak (…) i (…), ponieważ wiele usług (…) działa na tych systemach.

- Programowanie: Znajomość co najmniej jednego języka programowania, takich jak (…), (…) lub (…), aby móc tworzyć i zarządzać aplikacjami (…).

- Zrozumienie sieci: Wiedza na temat protokołów sieciowych, (…), (…), bilansowania obciążenia, (…) i (…) jest konieczna przy projektowaniu i implementacji rozwiązań (…).

4. W wyniku prac nad oferowaniem rozwiązań dla klientów w (…) powstaje nowa wiedza którą można zakwalifikować do różnych dziedzin i dyscyplin, w tym:

- Informatyka: algorytmy, architektura systemów, metod przetwarzania danych, itp.

- Inżynieria oprogramowania: metody i narzędzia dla tworzenia, wdrażania i zarządzania aplikacjami (…).

- Bezpieczeństwo cybernetyczne: strategie i technologie zabezpieczające dane i aplikacje (…).

- Zarządzanie danymi: metody i technik przechowywania, przetwarzania i analizy danych (…).

- Biznes i zarządzanie : modele biznesowe i strategie zarządzania (…).

- Integracja usług: tworzenie rozwiązań integrujących zarządzanie zasobami od różnych dostawców (…).

Pracownicy (…) dzielą się nową wiedzą zarówno wewnątrz Spółki jak również na konferencjach i spotkaniach zewnętrznych prezentując możliwości wprowadzania nowych rozwiązań w obszarze (…).

5. W ramach projektów („…”) Spółka projektuje i realizuje unikalne rozwiązania, podlegające ochronie prawnej i będące oferowane m.in. klientom, którzy korzystają z wielu dostawców (…).

Z kolei projekty realizowane w ramach grup („…”) oraz („…”), są unikalne dla każdego klienta.

Działania firmy w tych obszarach mają charakter systematyczny, zaplanowany i metodyczny, co pozwala na tworzenie nowych zastosowań technologicznych, wykorzystując przy tym zasoby wiedzy firmy. Wykorzystanie własnej inwencji twórczej i wiedzy specjalistycznej umożliwia tworzenie unikatowych rozwiązań, które odróżniają się od innych dostępnych na rynku.

Spółka, wykorzystuje często rozwiązania będące w fazie (…), (tj. takich, które są dostępne dla wszystkich użytkowników po kilku miesiącach) dostawców (…) i skutecznie wdraża je w porozumieniu z klientami. Tego typu wdrożenia wymagają wyspecjalizowanej wiedzy i zapewnienia komunikacyjnej „pętli zwrotnej”, której efektem mogą być zmiany w prowadzanych rozwiązań.

6. Prace dotyczące projektów nie obejmują rutynowych i okresowych zmian.

7. Zgodnie z uzasadnieniem wniosku o interpretację Spółka posiada określony schemat postępowania w zakresie prowadzonych projektów, a każdy projekt posiada określony harmonogram działań, który jest podzielony na poszczególne etapy. Podczas prac nad projektami tworzona jest również dokumentacja techniczna wdrażanych rozwiązań. Dzięki nowoczesnym metodom zarządzania projektami, Spółka ma możliwość prowadzenia równoległych prac nad kilkoma projektami.

8. Koszty realizacji prowadzonych prac Spółka pokrywa z własnych środków. Koszty nie są zwracane w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

9. Spółka, nie prowadzi działalności na terenie SSE i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT.

10. Wydatki, które Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu o podatku dochodowym od osób prawnych.

11. Koszty wynagrodzeń pracowników, stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

12. Pracownicy zaangażowani w projekty, są zatrudnieni na umowę o pracę.

Pytania

1. Czy prace wykonywane przez Spółkę w ramach realizowanych przez nią projektów z Grup 1-3 spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawni Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT?

2. Czy wskazane we wniosku Koszty pracownicze stanowić będą koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ustawy o CIT, proporcjonalnie do czasu poświęconego przez pracowników Spółki na realizację działalności badawczo-rozwojowej? (część pytania oznaczona nr 2 z wyłączeniem części dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane wypłacanego pracownikom wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika w pracy w związku z opieką nad dziećmi, urlopem, chorobą)

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, prace wykonywane przez Spółkę w ramach realizowanych przez nią projektów z Grup 1-3 spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawni Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, wskazane we wniosku Koszty pracownicze stanowić będą koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ustawy o CIT proporcjonalnie do czasu poświęconego przez pracowników Spółki na realizację działalności badawczo-rozwojowej.

UZASADNIENIE.

1. Uznanie prac wykonywanych przez Spółkę jako działalność badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, na który wskazuje przepis art. 4a pkt 27 ustawy o CIT badania naukowe są działalnością obejmującą:

 I. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

II. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, na który wskazuje przepis art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Na podstawie przedstawionych powyżej definicji, należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:

i. działalność ta musi mieć charakter twórczy,

ii. działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,

iii. działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

W ocenie Wnioskodawcy, działalność Spółki w ramach realizowanych przez nią przedstawionych w stanie faktycznym projektów spełniają wszystkie ww. warunki.

Twórczy charakter prowadzonej działalności.

W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano:

„W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.

Zdaniem Wnioskodawcy, ww. warunek jest spełniony.

Pracownicy Spółki, w ramach prac projektów badawczo-rozwojowych, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową w celu stworzenia produktów/usług dotychczas niedostępnych zarówno w działalności Spółki, jak i na rynku. Działalność Spółki skupia się również na ulepszeniu dotychczas oferowanych produktów/usług, która polega na implementacji nowych cech oraz modyfikacji parametrów już istniejących.

Efektem pracy pracowników w ramach projektów badawczo-rozwojowych są kody źródłowe, plany/prototypy/specyfikacje/analizy systemów, dokumentacja techniczna, a także bazy oraz struktury danych, które biorąc pod uwagę ww. definicję należy potraktować jako „nowe wytwory intelektu”. Działalność ta stanowi odpowiedź na unikalne wymagania stawiane zarówno przez klientów zewnętrznych, jak i wewnętrzne potrzeby Spółki.

Działalność prowadzona w sposób systematyczny.

W ślad za Objaśnieniami oraz słownikiem języka polskiego PWN pojęcie „systematyczność” oznacza:

i. robiący coś regularnie i starannie,

 ii. o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,

iii. o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

Ponadto, zgodnie z Objaśnieniami:

„Wystarczającym jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt B+R, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby (budżet). Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.”

Zdaniem Wnioskodawcy, prace w ramach projektów badawczo-rozwojowych są prowadzone w sposób systematyczny.

Spółka bowiem od lat regularnie prowadzi działalność nakierowaną na tworzenie innowacyjnych rozwiązań (…). Działalność Spółki nie ma charakteru okazjonalnego.

Spółka posiada określony schemat postępowania w zakresie prowadzonych projektów, a każdy projekt posiada określony harmonogram działań, który jest podzielony na poszczególne etapy. Podczas prac nad projektami tworzona jest również dokumentacja techniczna wdrażanych rozwiązań. Dzięki nowoczesnym metodom zarządzania projektami, Spółka ma możliwość prowadzenia równoległych prac nad kilkoma projektami.

Działalność nakierowana jest na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z Objaśnieniami:

„Działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).”

W ocenie Wnioskodawcy, działalność Spółki spełnia przede wszystkim definicję prac rozwojowych. Pracownicy wykonujący zadania w ramach projektów badawczo - rozwojowych są wykwalifikowanymi specjalistami. Posiadają odpowiednie wykształcenie i stale podnoszą swoje kompetencje. Zdobywana wiedza umożliwia im prace nad tworzeniem nowych rozwiązań w postaci innowacyjnych rozwiązań (…).

Jednocześnie celem prac Wnioskodawcy nie jest wprowadzanie rutynowej/okresowej zmiany w tworzonych rozwiązaniach. Nierutynowy charakter działań realizowanych w ramach projektów badawczo-rozwojowych wynika z konieczności przeprowadzenia prac koncepcyjnych oraz weryfikacji możliwości wykonania projektu. W trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często napotykają na sytuacje, w których w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje konkretnych informacji. To wymusza konieczność elastycznego podejścia i dostosowywania się do zmiennych warunków projektowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, działania Spółki mają charakter twórczy i stanowią innowację w ramach przedsiębiorstwa, a w niektórych przypadkach nawet na skalę światową.

W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy prace wykonywane przez Spółkę w ramach realizowanych przez nią projektów badawczo-rozwojowych spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Potwierdza to również interpretacja indywidualna z 13 września 2022 r., sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.438.2022.2.MBD, dotycząca analogicznej działalności w postaci dostarczania opartych na rozwiązaniach chmurowych lub lokalnych serwerach platform do zarządzania danymi.

2. Wydatki pracownicze jako koszty kwalifikowane.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, kosztami kwalifikowanymi są poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Za koszty kwalifikowane w świetle przepisów uznaje się nie tylko wynagrodzenia zasadnicze pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych, ale również wszelkie inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które stanowią przychody pracowników na podstawie art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f.

Spółka wskazuje przy tym, że pracownicy realizujący działalność badawczo-rozwojową to pracownicy, którzy faktycznie wykonują zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Spółka zamierza zatem traktować jako koszt kwalifikowany wynagrodzenie pracowników, którzy rzeczywiście uczestniczą w pracach badawczo-rozwojowych. W przypadku Spółki będą to więc pracownicy, którzy wykonują zadania pozostające w zakresie jej działalności badawczo-rozwojowej, uczestnicząc w projektach przypisanych do grupy projektów badawczo-rozwojowych.

Potwierdzeniem wykonywania czynności w ramach prac badawczo-rozwojowych będzie ewidencja czasu pracy.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Spółki będzie ona uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów (jako kosztów kwalifikowanych) w postaci poniesionych przez niego wydatków na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne oraz wydatki pracownicze takie jak m.in.:

- wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,

- premię za wyniki oraz premię za istotne osiągnięcia w pracy,

- wynagrodzenie za dyżur,

- wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy (wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika w pracy, np. w związku z opieką nad dziećmi, urlopem, chorobą, itp.),

- wydatki związane z zapewnieniem pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (np. ubezpieczenia medycznego, ubezpieczenia na wypadek śmierci, ubezpieczenia w podróży oraz punktów kafeteryjnych, dodatku szkoleniowego, dodatku z tytułu pracy zdalnej itd.),

- należne od powyższych świadczeń składki, o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,

- wpłat na poczet Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Zgodnie z interpretacją indywidualną z 26 maja 2021 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.167.2021.1.JK: „Zatem, wypłacane pracownikom Wnioskodawcy realizującym prace badawczo-rozwojowe, wynagrodzenia zasadnicze oraz za wynagrodzenia za nadgodziny, premie, bonusy i nagrody, diety i inne należności za czas podróży służbowej, a także wydatki związane z zapewnieniem pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, lekcje języka angielskiego, itp.) mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.”

Z kolei w zakresie wpłat na PPK, zgodnie z interpretacją indywidualną z 13 listopada 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.479.2023.2.ZK:

„Uwzględniając powyższe uznać należy, że wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p. Tym samym, w tej części Państwa stanowisko, jest prawidłowe.”

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania nr 1 wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

- w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

- w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Z opisu uzupełnienia sprawy wynika, że Państwa działalność, w ramach której tworzone jest Oprogramowanie, ma charakter twórczy, kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym.

Każdy projekt wymaga kreatywnego i innowacyjnego podejścia, działania firmy mają charakter systematyczny, zaplanowany i metodyczny. Wykorzystanie własnej inwencji twórczej i wiedzy specjalistycznej umożliwia tworzenie unikatowych rozwiązań, które odróżniają się od innych dostępnych na rynku.

Ponadto, wdrażana architektura oraz tworzone dedykowane oprogramowanie, uwzględniające w pełni specyfikę, oferowane usługi i funkcjonalności (…), mają niepowtarzalny charakter i nie dający się powielić u innych klientów.

Tym samym, w ocenie tut. Organu, prace wykonywane przez Spółkę w ramach realizowanych projektów z Grup 1-3, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawni Państwo do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

Zgodnie z art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., zgodnie z którym,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,

- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

- jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647, dalej: „u.p.d.o.f.”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału /wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Z wniosku również wynika, że w ramach ulgi badawczo-rozwojowej planują Państwo także zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe na rzecz pracowników wykonujących czynności w ramach prac B+R.

W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 46, dalej: „ustawa PPK”),

ustawa określa zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej „PPK”, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. a ustawy PPK,

a) przez osoby zatrudnione należy rozumieć pracowników, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140), z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1309), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 21 lit. a tej ustawy,

a) przez podmiot zatrudniający należy rozumieć pracodawcę, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. a, jeżeli posiada numer identyfikacyjny;

W myśl art. 27 ust. 9 ustawy PPK,

wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.

Uwzględniając powyższe uznać należy, że wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Reasumując, Państwa stanowisko w tym zakresie, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

- W zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 w części dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane wypłacanego pracownikom wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika w pracy w związku z opieką nad dziećmi, urlopem, chorobą zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00