Orzeczenie
Działalność gospodarcza z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy - Wyrok NSA z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. III OSK 1284/23
Sprzedaż towarów gminie lub jej jednostkom organizacyjnym przez radnego gminy, nawet przy odroczeniu terminu płatności, stanowi wykorzystanie mienia komunalnego w rozumieniu art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym i może prowadzić do utraty mandatu radnego na mocy art. 383 § 1 pkt 5 kodeksu wyborczego w kontekście ochrony przeciwko korupcji i zachowania obiektywizmu w działaniach organów samorządu terytorialnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia del. WSA Hanna Knysiak-Sudyka po rozpoznaniu w dniu 29 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 stycznia 2023 r. sygn. akt III SA/Lu 530/22 w sprawie ze skargi K. G. na zarządzenie zastępcze Wojewody Lubelskiego z dnia 18 sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. akt III SA/Lu 530/22, oddalił skargę K. G. na zarządzenie zastępcze Wojewody Lubelskiego z dnia 18 sierpnia 2022 r., nr [...], w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Jak wskazał Sąd pierwszej instancji w dniu 14 marca 2022 r. do Rady Gminy w K. wpłynął wniosek Fundacji [...] z L. o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego K. G. (dalej: "radny"). W uzasadnieniu wniosku powołano się na fakt, że radny prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą "X" K. G. z wykorzystaniem mienia Gminy K., co jest sprzeczne z art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 559 z późn. zm.) – dalej: "u.s.g.".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right