Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 listopada 2022 r., sygn. VIII SA/Wa 656/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Renata Nawrot, Sędzia WSA Leszek Kobylski, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Radomiu w trybie uproszczonym w dniu 24 listopada 2022 r. sprawy ze skargi G. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z [...] lipca 2022 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2022 roku, znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R. działając na podstawie art. 138 §1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego( Dz.U z 2021roku, poz. 735 dalej jako kpa) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym odwołania G. J. od decyzji Wójta Gminy [...] z dnia [...] maja 2022 roku, znak: [...], odmawiającej przyznania G. J. świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego w związku z opieką nad matką Z. J. – orzeka – utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję.

Podstawą rozstrzygnięcia były następujące ustalenia faktyczne i ocena prawna.

Organ pierwszej instancji po rozpoznaniu wniosku G. J. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad matką Z. J. decyzją z dnia [...] maja 2022 roku, odmówił przyznania żądanego świadczenia. Organ wskazał, że świadczenie nie może być przyznane wnioskodawcy bo jest on osobą uprawnioną do renty oraz dlatego, że niepełnosprawność Z. J. nie powstała między 18 a 25 rokiem jej życia lecz w wieku dorosłym.

Od decyzji organu pierwszej instancji odwołanie złożył skarżący reprezentowany przez pełnomocnika.

Przedmiotowej decyzji zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez:

- zastosowanie normy prawnej wyrażonej w art. 17 ust. lb ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. bez uwzględnienia okoliczności, iż na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. o sygn. akt K38/13 doszło do uznania niekonstytucyjności części wskazanej normy prawnej w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną ze względu na datę powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, a przez to naruszenie art. 190 ust. 1 Konstytucji,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00