Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.39.2024.1.AR

Czy podatek dochodowy od osób prawnych należny do zapłaty przez Spółkę od wypłaconej na rzecz udziałowców dywidendy, po zakończonym roku podatkowym oraz zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy w trakcie roku podatkowego, powinien pomniejszać kwoty tej wypłaconej dywidendy oraz kwoty tych wypłaconych zaliczek na poczet dywidendy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 stycznia 2024 r. za pośrednictwem platformy e-puap wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy podatek dochodowy od osób prawnych należny do zapłaty przez Spółkę od wypłaconej na rzecz udziałowców dywidendy, po zakończonym roku podatkowym oraz zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy w trakcie roku podatkowego, powinien pomniejszać kwoty tej wypłaconej dywidendy oraz kwoty tych wypłaconych zaliczek na poczet dywidendy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej również: Spółka z o.o.). Spółka z o.o. posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Udziałowcami Spółki z o.o. są dwie osoby fizyczne, posiadające nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka z o.o. powstała z przekształcenia spółki cywilnej i począwszy od dnia przekształcenia opodatkowana jest według przepisów rozdziału 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT), czyli na zasadach ryczałtu od dochodów spółek (dalej również: estoński CIT). Spółka z o.o. spełnia i będzie spełniała warunki do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Przedmiotem niniejszego wniosku nie jest kwestia spełnienia przez Spółkę z o.o. warunków do opodatkowania estońskim CIT. Spółka z o.o. wypłaca w trakcie roku podatkowego udziałowcom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Po zakończeniu roku podatkowego, jeśli pozwoli na to wynik finansowy Spółki z o.o. i po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, dojdzie do podjęcia przez Spółkę z o.o. uchwały o podziale zysku i przeznaczeniu do wypłaty odpowiednich kwot jako dywidendy na rzecz udziałowców Spółki z o.o. Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość co do tego w jaki sposób rozliczyć ryczałt od dochodów spółek z tytułu wypłaty dywidendy na rzecz udziałowców spółki.

Pytanie

Czy podatek dochodowy od osób prawnych należny do zapłaty przez Spółkę z o.o. od wypłaconej na rzecz udziałowców dywidendy po zakończonym roku podatkowym oraz zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy w trakcie roku podatkowego, powinien pomniejszać kwoty tej wypłaconej dywidendy oraz kwoty tych wypłaconych zaliczek na poczet dywidendy?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek dochodowy od osób prawnych należny do zapłaty przez Spółkę z o.o. od wypłaconej na rzecz udziałowców dywidendy po zakończonym roku podatkowym oraz zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy wypłacanych w trakcie roku podatkowego nie powinien pomniejszać kwoty tej wypłaconej dywidendy oraz kwoty tych wypłaconych zaliczek na poczet dywidendy. Kwota podatku nie powinna być potrącana z kwoty dywidendy, czy też kwoty zaliczek na poczet dywidendy wypłacanych w trakcie roku podatkowego.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT, opodatkowaniu podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku). W myśl ust. 2, ww. regulację stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

Artykuł 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przewiduje, że podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto. Jak wskazuje art. 28o ust. 1 ustawy o CIT, ryczałt wynosi 10% podstawy opodatkowania w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności albo 20% w przypadku pozostałych podatników. Podatnik jest zobowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto (art. 28t ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).

Wątpliwości Wnioskodawcy polegają na tym, czy kwota podatku CIT do zapłaty przez Spółkę z o.o. powinna zawierać się w kwocie dywidendy ustalonej uchwałą Spółki z o.o., czy też pobierana i uiszczana ze środków własnych Spółki z o.o. i nie wpływa w żaden sposób na wysokość dywidendy ani na wysokość zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.

Według Wnioskodawcy, kwota podatku CIT nie ma wpływu na wysokość dywidendy. Analizując przepis art. 28j ust. 1 w zw. z art. 3 ust. 1 oraz art. 1 ustawy o CIT, podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek może być wyłącznie podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, a więc, co do zasady, spółki kapitałowe lub spółka komandytowa. Podatnikiem ryczałtu nie może być w oczywisty sposób osoba fizyczna.

Zgodnie natomiast z art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 z późn. zm.) zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Przenosząc powyższe na opisany wyżej stan faktyczny, to Wnioskodawca jako podatnik ryczałtu od dochodów spółek jest obciążona z tytułu podatku w związku z wypłatą dywidendy albo zaliczki na poczet dywidendy. Zobowiązanie podatkowe ciąży na Spółce z o.o., a nie na udziałowcach, wobec czego ryczałt do zapłaty nie powinien w żaden sposób wpływać na wysokość dywidendy. Co więcej, ustawa o CIT jednoznacznie wskazuje, że opodatkowaniu podlega dochód spółki odpowiadający wysokości zysku przeznaczonego do wypłaty, a nie sama kwota dywidendy. Ponadto, za prawidłowością stanowiska Wnioskodawczyni przemawia również to, że w przepisach określających podatek dochodowy od osób fizycznych należny z tytułu wypłaconej wspólnikom dywidendy albo zaliczki na poczet dywidendy, ustawodawca wyraźnie wskazał na to, że zaliczka ta jest pobierana przez płatnika (spółkę) od wypłacanych kwot. Pomniejsza ona zatem kwotę wypłacaną wspólnikom. Tymczasem w przepisach w zakresie poboru i zapłaty ryczałtu od dochodów spółek, przepisu takiego brak. Zatem spółka spełnia swoje zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, nie obciążając nim w żaden sposób udziałowców. W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe w całości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zastrzec, że interpretacja dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z treścią zadanego pytania, które wyznacza zakres interpretacji.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób pranych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: ustawa o CIT):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

 1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).

W myśl art. 28m ust. 2 ww. ustawy:

Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

Stosownie do art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi:

 1) suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.

Jak stanowi art. 28o ust. 1 ustawy o CIT:

Ryczałt wynosi:

1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.

W myśl art. 28r ust. 1 ustawy o CIT:

Do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego podatnik jest obowiązany złożyć do urzędu skarbowego deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego za poprzedni rok podatkowy.

Dodatkowo w omawianej sprawie wskazać należy, że zgodnie z art. 7aa ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania tym ryczałtemwyodrębnić w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek:

 a) kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz

 b) kwotę niepokrytych strat poniesionych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Zgodnie z przytoczonym powyżej art. 28m ust. 1 pkt. 1 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega w szczególności dochód z tytułu zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem, w części przeznaczonej do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat). Powyższy przepis znajduje odpowiednie zastosowanie również w przypadku dochodu z tytułu wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku). Powyższe bezpośrednio wynika z art. 28m ust. 2 ustawy o CIT.

Podstawę opodatkowania ryczałtem, na podstawie powołanego wyżej art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT stanowi natomiast suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.

Zauważyć należy, że opodatkowaniu estońskim CIT podlega wyłącznie zysk wypracowany w okresie, w którym spółka stosuje opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, w części przeznaczonej do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem.

Jeżeli zatem podatnik posiada niepodzielony zysk z okresów poprzedzających stosowanie CIT estońskiego, to jeżeli w czasie, w którym stosowany jest już ryczałt od dochodów spółek, dokona wypłaty dywidendy, należy wówczas określić dla celów ustalenia dochodu do opodatkowania, z którego okresu zysk został wypłacony w formie dywidendy w danym momencie. W związku z tym na mocy art. 7aa ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany wyodrębnić w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesionych na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo podatnikami ryczałtu od dochodów spółek. Wypłacacie Państwo w trakcie roku podatkowego swoim udziałowcom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Po zakończeniu roku podatkowego, jeśli pozwoli na to wynik finansowy i po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, dojdzie do podjęcia przez Państwa uchwały o podziale zysku i przeznaczeniu do wypłaty odpowiednich kwot jako dywidendy na rzecz udziałowców.

Powzięliście Państwo wątpliwość co do sposobu rozliczenia ryczałtu od dochodów spółek z tytułu wypłaty dywidendy na rzecz udziałowców, a w szczególności przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia czy podatek dochodowy od osób prawnych należny do zapłaty przez Spółkę od wypłaconej na rzecz udziałowców dywidendy po zakończonym roku podatkowym oraz zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy w trakcie roku podatkowego, powinien pomniejszać kwoty tej wypłaconej dywidendy oraz kwoty tych wypłaconych zaliczek na poczet dywidendy.

Odnosząc się do powyższej wątpliwości wskazać należy w pierwszej kolejności, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o CIT:

Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych swoim zakresem obejmuje osoby prawne i spółki w organizacji, jak również inne podmioty wyraźnie w niej wskazane. Żaden przepis ustawy o CIT nie wskazuje natomiast, że podatkiem tym objęte są osoby fizyczne.

W omawianej sprawie dywidenda jest/będzie wypłaca na rzecz Państwa wspólników będących osobami fizycznymi. Skoro to Państwo a nie Państwa wspólnicy są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (w omawianej sprawie ryczałtu od dochodów spółek) to na Państwu ciążyć będzie obowiązek zapłaty ryczałtu od dochodów spółek, w tym z tytułu zysku netto przeznaczonego do wypłaty udziałowcom Spółki.

Ponadto zauważyć należy, że zgodnie z literalnym brzmieniem art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, dochodem podlegającym opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek nie jest kwota wypłacanej dywidendy lecz zysk netto wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem, w części przeznaczonej do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku). Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodów spółek od ww. dochodu z tytułu podzielonego zysku do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto. Z przepisów regulujących ryczałt od dochodów Spółek nie wynika obowiązek potrącenia tego podatku z kwoty wypłacanej dywidendy a termin zapłaty tego podatku powiązany jest ściśle z datą podjęcia uchwały o podziale wyniku finansowego netto a nie z datą faktycznej wypłaty dywidendy wspólnikom.

Zgodzić się zatem z Państwem należy, że w omawianej sprawie, zobowiązanie do zapłaty ryczałtu od dochodów spółek należnego od dochodu z tytułu podzielonego zysku, przeznaczonego do wypłaty udziałowcom, ciążyć będzie na Spółce a nie na Państwa udziałowcach. W związku z powyższym, estoński CIT do zapłaty nie będzie wpływał na wysokość wypłacanej przez Państwa dywidendy oraz zaliczek na poczet dywidendy.

Uwzględniając powyższe, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00