Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.19.2024.2.SR

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług planowanej sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 lutego 2024 r. (wpływ 27 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

a. X. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Y spółka komandytowa (dalej: „Spółka”) jest spółką prawa polskiego i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na realizacji przedsięwzięć deweloperskich, w szczególności w zakresie budowy wielorodzinnych budynków mieszkalnych i sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych.

b. Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym 1, położoną w województwie (…), powiecie i gminie (…), w (…), dzielnicy (…), przy ul. (…), z obrębu numer (…), o obszarze 7.762 m2, będącej własnością Skarbu Państwa, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…), (...) Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą o numerze (…) (dalej: „Nieruchomość”).

c. Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości na podstawie umowy zawartej (…) 2023 r. ze spółką Z. sp. z o.o. Spółka ma prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości do (…) 2089 r.

d. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości.

e. Nieruchomość jest niezabudowana.

f. Spółka planuje na Nieruchomości realizację projektu deweloperskiego polegającego na budowie jednego budynku mieszkalnego, wielorodzinnego o dziewięciu kondygnacjach nadziemnych i dwóch kondygnacjach podziemnych, zawierającego lokale mieszkalne i niemieszkalne z aranżacją lokali mieszkalnych oraz lokale niemieszkalne o funkcji usługowej, a także wielostanowiskowego garażu podziemnego, który usytuowany będzie na kondygnacji -1 i -2 budynku, w którym znajdować się będą m.in. miejsca parkingowe dla samochodów, miejsca parkingowe dla motocykli oraz aneksy rowerowe (dalej: „Inwestycja Mieszkaniowa”).

g. Po sfinalizowaniu Inwestycji Mieszkaniowej, Spółka planuje sprzedaż na rzecz indywidualnych nabywców praw własności w poszczególnych lokalach wraz z udziałami w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz udziałami w prawie własności części wspólnych budynku (obejmujących m.in. klatki schodowe, windy, tarasy i miejsca parkingowe w garażu).

h. Spółka jest również użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym 2 z obrębu numer (…) oraz działkę o numerze ewidencyjnym 3 z obrębu numer (…), o łącznym obszarze 1.690 m2, położonej w województwie (…), powiecie i gminie (…), w (…), dzielnicy (…), będącej własnością Skarbu Państwa, dla której Sąd Rejonowy dla (….) (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…) (dalej: „Nieruchomość Towarzysząca”).

i. Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego w udziale wynoszącym 214038/2409159 Nieruchomości Towarzyszącej na podstawie umowy zawartej (…) 2023 r. ze spółką Z. sp. z o.o. oraz w udziale wynoszącym 2195121/2409159 Nieruchomości Towarzyszącej na podstawie umowy zawartej (…) 2023 r. ze spółką Y. sp. z o.o. Spółka ma prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej do (…) 2099 r.

j. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej.

k. Nieruchomość Towarzysząca znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Nieruchomości. Nieruchomość Towarzysząca jest niezabudowana budynkami, ale znajdują się na niej ciąg pieszy (chodniki) oraz sieć zasilania oświetlenia zewnętrznego. Ciąg pieszy (chodniki) oraz sieć zasilania oświetlenia zewnętrznego są własnością Spółki. Spółka nabyła je wraz z prawem użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej.

l. Ciąg pieszy (chodniki) i sieć zasilania oświetlenia zewnętrznego stanowią budowle lub ich części w rozumieniu przepisów w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023, poz. 682 ze zm.; dalej: „Prawo budowlane”). Ciąg pieszy (chodniki) oraz sieć zasilania oświetlenia zewnętrznego znajdują się zarówno na działce nr 2 jak i na działce nr 3 z obrębu numer (…).

m.Ciąg pieszy (chodniki) oraz sieć zasilania oświetlenia były już wybudowane w momencie nabycia Nieruchomości Towarzyszącej przez Spółkę. Spółka nie jest w stanie określić daty wybudowania ciągu pieszego (chodników) oraz sieci zasilania oświetlania.

n. Na Nieruchomości Towarzyszącej Spółka planuje utworzyć publiczny teren zieleni urządzonej wraz z chodnikami, oświetleniem, elementami małej architektury, w tym infrastrukturą wypoczynkową oraz rekreacyjną lub sportową oraz niezbędną infrastrukturą techniczną (dalej: „Inwestycja Towarzysząca”).

o. Inwestycja Towarzysząca zostanie zrealizowana zgodnie z wymogami Uchwały Nr (…) Rady (…) z dnia (…) 2023 r. w sprawie (…) oraz przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1538 ze zm.).

p. Po sfinalizowaniu Inwestycji Mieszkaniowej oraz Inwestycji Towarzyszącej, oprócz sprzedaży na rzecz indywidualnych nabywców praw własności w poszczególnych lokalach wraz z udziałami w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz udziałami w prawie własności części wspólnych budynku, Spółka planuje również sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności budowli znajdujących się na Nieruchomości Towarzyszącej na rzecz tych samych nabywców (dalej: „Transakcja” lub „Transakcje”).

q. Udział w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej będzie na potrzeby każdej z Transakcji obliczony w ten sposób, że na każdy wybudowany lokal w ramach Inwestycji Mieszkaniowej będzie przypadał taki sam udział w Nieruchomości Towarzyszącej i będzie on uzależniony od ilości wybudowanych lokali.

r. Cena za udział w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej będący przedmiotem Transakcji będzie każdorazowo wynosić (…) zł brutto.

s. W momencie zawarcia Transakcji, oprócz ciągu pieszego (chodników) oraz sieci zasilania oświetlenia zewnętrznego, o których jest mowa powyżej, Nieruchomość Towarzysząca będzie zabudowana naniesieniami budowlanymi stanowiącymi budowle lub ich części w rozumieniu Prawa budowlanego (dalej: „Budowle”).

t. Na Budowle, które również będą przedmiotem Transakcji, składać się będą m.in.:

i.chodniki;

ii.infrastruktura wypoczynkowa i rekreacyjna lub sportowa;

u.Wybudowane przez Spółkę Budowle (tj. m.in. chodniki i infrastruktura wypoczynkowa, rekreacyjna lub sportowa) będą się znajdować zarówno na działce o numerze ewidencyjnym 2 oraz na działce o numerze ewidencyjnym 3 z obrębu numer (…). Wybudowane przez Spółkę Budowle nie będą użytkowane przed dokonaniem pierwszej Transakcji przez Spółkę.

v. Realizacja Inwestycji Towarzyszącej jest warunkiem koniecznym do spełnienia zgodnie z treścią Uchwały Nr (…) Rady (…) z dnia (…) 2023 r. w sprawie (…), a także ma na celu zwiększenie atrakcyjności przeznaczonych na sprzedaż lokali wybudowanych w ramach Inwestycji Mieszkaniowej.

w.Zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (…), przyjętego przez Radę (…) uchwałą nr (…) z dnia (…) 2006 r. (ze zmianami), Nieruchomość Towarzysząca położona jest w całości w obszarze oznaczonym symbolem (M1) (…).

x.Tym samym na Nieruchomości Towarzyszącej dopuszczalna jest zabudowa tzn. zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (…), istnieje możliwość przeznaczenia tych terenów pod zabudowę.

y. Na Nieruchomości Towarzyszącej nieodpłatnie i na czas nieoznaczony jest ustanowionych 12 służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorców przesyłowych w rozumieniu art. 3051 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.; dalej: „Kodeks cywilny”) polegających na:

i.prawie do dostępu do kabla telekomunikacyjnego;

ii.prawie do korzystania z pasa gruntu wzdłuż trasy przebiegu sieci, polegającego np. na ułożeniu kabli;

iii.prawie do wstępu i korzystania z pasa gruntu m.in. celem wybudowania i korzystania z siedmiu linii elektroenergetycznych kablowych SN;

iv.prawie do korzystania z pasa gruntu w celu wybudowania urządzeń wodociągowych;

v.praw do przeprowadzenia sieci telekomunikacyjnej oraz budowy przyłączy teletechnicznych;

vi.prawie do korzystania z pasa gruntu m.in. w celu dokonywania przyłączeń i eksploatacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych;

vii.prawie do korzystania z pasa gruntu celem dostępu do pasa eksploatacyjnego sieci ciepłowniczej i dokonywania w tym pasie m.in. przyłączeń, budowy lub eksploatacji urządzeń sieci ciepłowniczej, elementów węzła cieplnego oraz pozostałych urządzeń towarzyszących;

viii.prawie do korzystania z pasa gruntu celem posadowienia i korzystania z 7 linii kablowych NN, 4 linii kablowych SN, 2 muf kablowych oraz wyznaczenia i możliwości dojazdu do stacji trafo;

ix.prawie do korzystania z pasa gruntu celem posadowienia i korzystania z 14 linii kablowych NN.

z. Spółka nie jest przedsiębiorcą przesyłowym. Na moment złożenia niniejszego wniosku Spółka jest na etapie potwierdzania aktualnego statusu służebności przesyłu ustanowionych na Nieruchomości Towarzyszącej, tj. czy dalej obowiązują, czy też już wygasły.

aa. Na Nieruchomości Towarzyszącej została również ustanowiona nieodpłatna nieograniczona służebność gruntowa polegająca na prawie do przejścia i przejazdu po ciągach komunikacyjnych, prawie do umieszczenia urządzeń i naniesień o charakterze sportowo-rekreacyjnym, prawie do posadzenia zieleni oraz umieszczenia infrastruktury technicznej służącej do obsługi terenu zieleni oraz naniesień.

bb. Nieruchomość Towarzysząca nie była i nie jest wykorzystywana przez Spółkę do działalności zwolnionej z VAT.

cc. Na moment złożenia niniejszego wniosku na Nieruchomości Towarzyszącej znajdują się następujące Budowle: ciąg pieszy (chodniki) oraz sieć zasilania oświetlenia zewnętrznego, które zostały oddane do użytkowania i doszło do ich pierwszego zasiedlenia.

dd. Do pierwszego zasiedlenia ciągu pieszego (chodników) oraz sieci zasilania oświetlenia zewnętrznego doszło przed nabyciem Nieruchomości Towarzyszącej przez Spółkę. Spółka nie jest w stanie określić daty pierwszego zasiedlenia ciągu pieszego (chodników) oraz sieci zasilania zewnętrznego.

ee.Od pierwszego zasiedlenia ciągu pieszego (chodników) oraz sieci zasilania oświetlenia zewnętrznego do zawarcia poszczególnych Transakcji upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

ff. Do pierwszego zasiedlenia wybudowanych przez Spółkę Budowli dojdzie w momencie dokonywania Transakcji. W momencie zawierania poszczególnych Transakcji do pierwszego zasiedlenia Budowli będzie dochodzić w części proporcjonalnej do udziału w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz udziału w prawie własności Budowli, które będą nabywać poszczególni kupujący. Spółka planuje rozpoczęcie zawierania Transakcji w marcu 2027 r. a zakończenie zawierania Transakcji planowane jest na sierpień 2027 r.

gg.W związku z tym do pierwszego zasiedlenia wybudowanych przez Spółkę Budowli w całości dojdzie w sierpniu 2027 r. Jednakże Spółka zaznacza, że jest to jedynie szacunkowy okres i może on ulec zmianie. Od pierwszego zasiedlenia Budowli wybudowanych przez Spółkę do zawarcia wszystkich planowanych Transakcji upłynie okres krótszy niż 2 lata.

hh. W okresie od dnia oddania wyżej opisanych Budowli do użytkowania, do dnia zawarcia planowanych Transakcji, Budowle nie będą przedmiotem ulepszeń w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), których wartość stanowiłaby co najmniej 30% wartości początkowej Budowli.

ii. Wszystkie Budowle w momencie przeprowadzenia Transakcji stanowić będą część składową Nieruchomości Towarzyszącej w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

jj. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Budowli (ciągu pieszego i sieci zasilania oświetlenia zewnętrznego) oraz będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wybudowania Budowli na terenie Nieruchomości Towarzyszącej, zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

Pytanie

Czy planowana sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli w ramach Transakcji będzie podlegać opodatkowaniu VAT i tym samym nie będzie podlegać zwolnieniu z VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli w ramach Transakcji będzie podlegać opodatkowaniu VAT i tym samym nie będzie podlegać zwolnieniu z VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

a. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

b. Na podstawie art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży, rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

c. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

d. Zarówno grunty jak i budynki oraz budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym, na gruncie ustawy o VAT, planowane Transakcje stanowią dostawę towarów.

e. Dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu VAT wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, który działa w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

f. Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, a planowane Transakcje dokonywane będą w ramach działalności gospodarczej Spółki.

g. Czynność, która podlega opodatkowaniu VAT może również korzystać ze zwolnienia od tego podatku. Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie o VAT oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie upoważnienia wynikającego z ustawy.

h. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się z VAT dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

i. W myśl art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o terenach budowlanych – rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

j. Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (…), przyjętego przez Radę (…) uchwałą nr (…) z dnia (…) 2006 r. (ze zmianami), Nieruchomość Towarzysząca położona jest w całości w obszarze oznaczonym symbolem (M1) (…).

k. W związku z powyższym, Nieruchomość Towarzysząca przeznaczona jest pod zabudowę i stanowi teren budowlany w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. Oznacza to, że dostawa Nieruchomości Towarzyszącej w ramach Transakcji nie będzie podlegać zwolnieniu z VAT na gruncie art. 42 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

l. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawa budynków, budowli i ich części jest zwolniona z VAT, poza następującymi wyjątkami:

i.dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

ii.pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

m. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się z opodatkowania VAT dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, pod warunkiem że:

i. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

ii. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

n. Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

i.wybudowaniu lub

ii.ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

o. By można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w przypadku ich sprzedaży, a także sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowle lub ich części oddano w najem lub w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika.

p.Budowle znajdujące się na Nieruchomości Towarzyszącej w momencie składania niniejszego wniosku, tj. ciąg pieszy (chodniki) oraz sieć zasilania oświetlania zewnętrznego, są własnością Spółki i będą przedmiotem Transakcji.

q. Do pierwszego zasiedlenia ciągu pieszego (chodników) oraz sieci zasilania oświetlenia zewnętrznego doszło przed nabyciem Nieruchomości Towarzyszącej przez Spółkę. Od pierwszego zasiedlenia ciągu pieszego (chodników) oraz sieci zasilania oświetlenia zewnętrznego do zawarcia poszczególnych Transakcji upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

r. Do pierwszego zasiedlenia wybudowanych przez Spółkę Budowli dojdzie w momencie dokonywania Transakcji. W momencie zawierania poszczególnych Transakcji do pierwszego zasiedlenia Budowli będzie dochodzić w części proporcjonalnej do udziału w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz udziału w prawie własności Budowli, które będą nabywać poszczególni kupujący. Spółka planuje rozpoczęcie zawierania Transakcji w marcu 2027 r. a zakończenie zawierania Transakcji planowane jest na sierpień 2027 r.

s. Po wybudowaniu przez Spółkę Budowli nie będą one przedmiotem najmu lub dzierżawy ani nie będą wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej Spółki.

t. W związku z tym do pierwszego zasiedlenia wybudowanych przez Spółkę Budowli w całości dojdzie w sierpniu 2027 r. Jednakże Spółka zaznacza, że jest to jedynie szacunkowy okres i może on ulec zmianie. Od pierwszego zasiedlenia Budowli wybudowanych przez Spółkę do zawarcia wszystkich planowanych Transakcji upłynie okres krótszy niż 2 lata.

u. W okresie od dnia oddania Budowli do użytkowania do dnia zawarcia planowanych Transakcji, Budowle nie były i nie będą przedmiotem ulepszeń w rozumieniu ustawy o CIT, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% wartości początkowej Budowli.

v. Zważywszy na to, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem wybudowanych Budowli w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT a zawarciem Transakcji upłynie okres krótszy niż dwa lata, to planowana sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli w ramach Transakcji będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

w.Oznacza to, że w odniesieniu do przedmiotowych Transakcji nie są spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia z VAT, o którym jest mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

x. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

y. Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Budowli (ciągu pieszego i sieci zasilania oświetlenia zewnętrznego) oraz będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu budowy Budowli.

z.W związku z tym planowane Transakcje nie będą podlegać zwolnieniu z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

aa. Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

bb. Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów na takich samych zasadach jak opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu wchodzącego w skład Nieruchomości Towarzyszącej będzie zatem dzieliła traktowanie na gruncie VAT właściwe dla dostawy udziałów w prawie własności Budowli znajdujących się na Nieruchomości Towarzyszącej.

cc. W przypadku czynności o charakterze złożonym, o sposobie opodatkowania decydować będzie to, czy w danych okolicznościach mamy do czynienia z jednym świadczeniem kompleksowym, czy też z szeregiem jednostkowych czynności.

dd. Zatem dla ustalenia, czy sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli stanowi jeden przedmiot Transakcji, która powinna być traktowana jako jedna (kompleksowa) dostawa na gruncie VAT, wymagana jest analiza okoliczności, w których dochodzi do tego zbycia.

ee. Istotne znaczenie dla ustalenia, czy dochodzi do jednego kompleksowego świadczenia ma sposób sprzedaży tj. czy przedmiotem Transakcji są elementy podlegające odrębnej własności, a przez to czy mogą stanowić przedmiot samodzielnego obrotu.

ff. Budowle stanowią element składowy Nieruchomości Towarzyszącej. Udziały w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej będą sprzedawane w ramach Transakcji w ten sposób, że na każdy wybudowany lokal w ramach Inwestycji Mieszkaniowej będzie przypadał taki sam udział w Nieruchomości Towarzyszącej i będzie on uzależniony od ilości wybudowanych lokali.

gg. W związku z tym przedmiotem poszczególnych nie będą konkretne, dające się wyodrębnić fragmenty działek oraz Budowli.

hh. Mając powyższe na uwadze, sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli (zarówno tych, które znajdują się na Nieruchomości Towarzyszącej w momencie składania niniejszego wniosku oraz tych, które zostaną wybudowane przez Spółkę) w ramach poszczególnych Transakcji będzie stanowić jedną, kompleksową dostawę na gruncie VAT.

ii. Zważywszy na to, że do pierwszego zasiedlenia Budowli wybudowanych przez Spółkę do zawarcia wszystkich planowanych Transakcji upłynie okres krótszy niż 2 lata, to zdaniem Spółki sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli w ramach Transakcji będzie podlegać opodatkowaniu VAT i tym samym nie będzie podlegać zwolnieniu z VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

-oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

-zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:

Sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle powołanych powyżej przepisów budynki, budowle oraz grunt spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Ponadto zarówno oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, jak również sprzedaż prawa użytkowania wieczystego, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1, ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą VAT” lub „Dyrektywą 2006/112/WE Rady”:

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

1) określone udziały w nieruchomości,

2) prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

3) udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług również zbycie udziału w towarze stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

Wskazać jednak należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Według art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy, prowadzą Państwo działalność gospodarczą polegającą na realizacji przedsięwzięć deweloperskich, w szczególności w zakresie budowy wielorodzinnych budynków mieszkalnych i sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych. Nabyli Państwo prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej (działki nr 2 i 3) położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Nieruchomości (działki nr 1). Na Nieruchomości planują Państwo realizację projektu deweloperskiego polegającego na budowie budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, zawierającego lokale mieszkalne i niemieszkalne. Natomiast na Nieruchomości Towarzyszącej planują Państwo utworzyć publiczny teren zieleni urządzonej wraz z chodnikami, oświetleniem, elementami małej architektury, w tym infrastrukturą wypoczynkową oraz rekreacyjną lub sportową oraz niezbędną infrastrukturą techniczną. Po sfinalizowaniu inwestycji, oprócz sprzedaży na rzecz indywidualnych nabywców praw własności w poszczególnych lokalach wraz z udziałami w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz udziałami w prawie własności części wspólnych budynku, planują Państwo również sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli znajdujących się na Nieruchomości Towarzyszącej na rzecz tych samych nabywców.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że w okolicznościach niniejszej sprawy dla planowanej czynności sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli, będą Państwo działali w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

W konsekwencji sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli w ramach planowanych transakcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy stanowi, że:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Treść wniosku wskazuje, że zarówno działka nr 2 jak i działka nr 3 będą zabudowane budowlami. Tym samym należy stwierdzić, że zwolnienie zdefiniowane w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, nie znajdzie zastosowania w rozpatrywanej sprawie, z uwagi na fakt, że planowana sprzedaż będzie obejmowała wyłącznie grunty zabudowane.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Należy zaznaczyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Ww. przepis ma zastosowanie również do dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków oraz budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu) stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym obiekt jest posadowiony.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku” oraz „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budowli – należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Na mocy art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie liniowym budowli – należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, droga kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable zainstalowane w kanalizacji kablowej, kable zainstalowane w kanale technologicznym oraz kable telekomunikacyjne dowieszone do już istniejącej linii kablowej nadziemnej nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej obejmuje dwie działki, tj. działkę nr 2 i działkę nr 3. Zarówno na działce nr 2 jak i na działce nr 3 znajdują się budowle lub ich części w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, tj. ciąg pieszy (chodniki) oraz sieć zasilania oświetlenia zewnętrznego. Ponadto w momencie transakcji, oprócz ciągu pieszego (chodników) oraz sieci oświetlenia zewnętrznego, zarówno na działce nr 2 jak i na działce nr 3 będą znajdować się naniesienia budowlane stanowiące budowle lub ich części w rozumieniu ustawy Prawo budowlane wybudowane przez Państwa, m.in. chodniki, infrastruktura wypoczynkowa i rekreacyjna lub sportowa.

Zatem w celu ustalenia czy w odniesieniu do planowanych transakcji sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej oraz prawie własności Budowli, zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy i kiedy względem Budowli znajdujących się na działkach nr 2 i 3 doszło/dojdzie do pierwszego zasiedlenia.

Jak Państwo wskazali w opisie sprawy, ciąg pieszy (chodniki) oraz sieć zasilania oświetlenia zewnętrznego, Spółka nabyła wraz z prawem użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej (2023 r.). Ciąg pieszy (chodniki) oraz sieć zasilania oświetlenia zewnętrznego zostały oddane do użytkowania i doszło do ich pierwszego zasiedlenia przed nabyciem Nieruchomości Towarzyszącej przez Spółkę. Od pierwszego zasiedlenia ciągu pieszego (chodników) oraz sieci zasilania oświetlenia zewnętrznego do zawarcia poszczególnych transakcji (planowanych od marca 2027 r. do sierpnia 2027 r.) upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Jednocześnie wskazali Państwo, że do dnia zawarcia planowanych transakcji, budowle nie będą przedmiotem ulepszeń w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% wartości początkowej budowli.

Zatem w odniesieniu do budowli w postaci ciągu pieszego (chodnika) oraz sieci zasilania oświetlenia zewnętrznego będą spełnione przesłanki wymagane dla zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Tym samym dalsza analiza zwolnień ww. dostawy – wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy – jest bezzasadna.

Odnosząc się natomiast do budowli wybudowanych przez Państwa na Nieruchomości Towarzyszącej przed planowanymi transakcjami sprzedaży należy zauważyć, że – jak Państwo wskazali – wybudowane przez Państwa budowle nie będą użytkowane przed dokonaniem pierwszej transakcji. Do pierwszego zasiedlenia wybudowanych przez Państwa budowli dojdzie w momencie dokonywania transakcji. Planują Państwo rozpoczęcie zawierania transakcji w marcu 2027 r., a zakończenie zawierania transakcji planowane jest na sierpień 2027 r. Od pierwszego zasiedlenia budowli wybudowanych przez Państwa do zawarcia wszystkich planowanych transakcji upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Zatem w odniesieniu do budowli wybudowanych przez Państwa na działkach nr 2 i 3 nie będą spełnione przesłanki wymagane dla zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W odniesieniu do ww. budowli wybudowanych przez Państwa należy zatem przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Zwolnienie, o którym mowa w tym przepisie, dotyczy dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętych zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, m.in. pod warunkiem, że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W analizowanej sprawie ww. warunek nie jest spełniony. Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wybudowania budowli na terenie Nieruchomości Towarzyszącej.

Zatem w odniesieniu do budowli wybudowanych przez Państwa nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W rozpatrywanej sprawie w stosunku do budowli wybudowanych przez Państwa nie znajdzie również zastosowania zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż jak wynika z okoliczności sprawy, Nieruchomość Towarzysząca, na której będą się znajdować ww. budowle nie była i nie jest wykorzystywana przez Państwa do działalności zwolnionej z VAT, a ponadto będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową ww. budowli.

Tym samym w przypadku budowli wybudowanych przez Państwa zastosowanie znajdzie właściwa stawka podatku VAT.

W tym miejscu należy wskazać na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które to wskazuje na możliwość oddzielnego opodatkowania jednej czynności. I tak np. w wyroku z 6 lipca 2006 r. wydanym w sprawie C-251/05 stwierdzono, że jedna dostawa towarów, co do zasady, podlega jednej stawce podatku VAT. Jednakże możliwe jest również oddzielne opodatkowanie określonych składników tej dostawy, jeżeli z przepisów wyraźnie wynika taka ewentualność i taka konieczność. Oznacza to, że okoliczność, iż określone towary stanowią przedmiot jednej dostawy, która z jednej strony obejmuje towar główny objęty preferencją podatkową w podatku VAT oraz z drugiej strony towary wyłączone z tej preferencji, nie stoi na przeszkodzie temu, aby od dostawy towarów wyłączonych z preferencji podatek VAT był pobierany według stawki podstawowej.

Tak więc, z powyższego wynika, że dopuszczalne jest opodatkowanie jednej dostawy towaru różnymi stawkami podatku VAT.

Jak już wskazano wyżej, przy dostawie budynków lub budowli dokonywanej wraz z dostawą gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym są posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków i budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Podkreślić należy, że wpływ na sposób opodatkowania danej działki gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu) mają wszystkie budynki i budowle posadowione na danej działce i trwale z nią związane.

Opierając się na powołanym wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT, należy wskazać, że zwolnienie od podatku VAT odnosi się odrębnie do każdego budynku, budowli lub ich części.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że planowana sprzedaż udziałów w prawie własności budowli w postaci ciągu pieszego (chodników) oraz sieci zasilania oświetlenia zewnętrznego będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Natomiast planowana sprzedaż udziałów w prawie własności budowli wybudowanych przez Państwa będzie opodatkowana właściwą stawką podatku VAT.

W konsekwencji planowana sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości Towarzyszącej (działek nr 2 i 3), z którym ww. Budowle są/będą związane – przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy – będzie w części przypadającej na ciąg pieszy (chodniki) oraz sieć zasilania oświetlenia zewnętrznego zwolniona z opodatkowania stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, a w części przypadającej na wybudowane przez Państwa budowle opodatkowana właściwą stawką podatku VAT.

Zatem Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (pytania). Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy i własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone. W szczególności niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w kwestii opodatkowania sprzedaży prawa własności w poszczególnych lokalach wraz z udziałami w prawie własności części wspólnych budynku oraz udziałami w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości (działki nr 1).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00