Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-05-09
Data publikacji: 2024-05-09

Jak uzyskać zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok

Do 20 maja przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jeżeli w wyniku rozliczenia okaże się, że składka zdrowotna została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona to płatnikowi będzie przysługiwał jej zwrot. Jak uzyskać zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej? W jakim terminie należy wysłać wniosek do ZUS?

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – jak je przeprowadzić >>>

Składka zdrowotna w 2024 r. - jak wyliczyć składkę po wznowieniu działalności >>>

Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, będzie przysługiwał jej zwrot – chyba, że płatnik ma zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na drugi dzień po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek będzie dostępny w widoku Dokumenty i wiadomości, w sekcji Dokumenty robocze.

We wniosku trzeba wskazać jeden numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot, spośród rachunków zapisanych na koncie płatnika w ZUS. Wniosek należy wysłać do ZUS przez PUE – najpóźniej do 3 czerwca 2024 r.

Ważne

Płatnik składek otrzyma zwrot nadpłaty składki na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Przykład

Płatnik składek dokonał rocznego rozliczenia składki zdrowotnej w 2024 r., w deklaracji kwietniowej. Okazało się, że z tytułu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej płatnikowi składek przysługuje nadpłata, w związku z czym 15 maja 2024 r. złożył wniosek o jej zwrot. Zakładając, że płatnik składek nie posiada zaległości na koncie płatnika składek z tytułu składek oraz zaległości z tytułu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, otrzyma z ZUS zwrot nadpłaty najpóźniej 1 sierpnia 2024 r.

Jeżeli płatnik składek nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, przy braku zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, kwota nadpłaty zostanie przez ZUS rozliczona na koncie płatnika składek do końca roku, w którym upływa termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, posiadająca nadpłatę z tytułu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej i nieposiadająca zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, może pomniejszyć wpłatę składek na rachunek składkowy o kwotę nadpłaty, jednak nie wcześniej niż po bezskutecznym upływie terminu, w którym dopuszczalne jest złożenie wniosku o jej zwrot tj. po 3 czerwca 2024 roku.

Przykład

Wskutek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej na koncie płatnika powstała nadpłata w wysokości 1000 zł. Na portalu PUE ZUS pojawił się wniosek o jej zwrot. Płatnik składek nie posiada zaległości z tytułu bieżących płatności na rzecz ZUS. Jednocześnie nie chce ubiegać się o zwrot, tylko chce go rozliczyć na rzecz bieżących płatności. W takiej sytuacji płatnik składek może pomniejszyć płatność z tytułu składek za maj 2024 r. (termin płatności to 20 czerwca 2024 r.) o nadpłatę wynikającą z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

MK 5/2024 r.

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00