Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.175.2024.2.PSZ

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12%.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 13 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z – brak daty sporządzenia (wpływ 18 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 5 marca 2019 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną jako: (…) w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność jest Pana jedynym źródłem przychodu. Podstawowy przedmiot działalności gospodarczej stanowi działalność związana z oprogramowaniem sklasyfikowana pod PKD 62.01.Z.

Na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej ze spółką prawa polskiego (…), świadczy Pan usługi w branży IT jako Szef Produktu (Product Owner). Usługi świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są wykonywane na rzecz kapitałowej spółki handlowej posiadającej osobowość prawną (...) dla potrzeb prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Nie posiada Pan powiązań osobistych i gospodarczych ze Zleceniodawcą usługi. Nie jest Pan i nigdy nie był wspólnikiem Spółki. Świadczy Pan usługi jako niezależny kontraktor dla jednego podmiotu (...) Nie jest Pan pracownikiem, przedstawicielem, współtwórcą ani reprezentantem kontrahentów. Zawarta umowa nie narzuca w żadnym stopniu miejsca i czasu podejmowanych przez Pana działań. Rozliczenie odbywa się na zasadzie wypłaty zryczałtowanego wynagrodzenia. Jako wykonujący postanowienia umowy z kontrahentem ponosi Pan pełną odpowiedzialność za wykonywane czynności oraz ponosi Pan pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z umową do zakresu usług należy:

1.Zbieranie i opracowywanie wymagań dotyczących funkcjonalności od zewnętrznego klienta (PKWiU 62.01.12.0);

2.Przygotowywanie analizy procesów i przypadków użycia danych funkcjonalności (PKWiU 62.01.12.0);

3.Tworzenie dokumentacji produktowej (PKWiU 62.01.12.0);

4.Dostarczanie wymagań funkcjonalnych zespołowi deweloperskiemu (PKWiU 62.02.30);

5.Opracowywanie priorytetów rozwoju nowych funkcjonalności na podstawie wymagań klienta zewnętrznego (PKWiU 62.01.12.0);

6.Komunikacja strategii i priorytetów do zespołu developerskiego (PKWiU 62.02.30);

7.Odbieranie i zatwierdzanie dostarczonych przez zespół funkcjonalności (PKWiU 62.01.12.0).

Wskazane i sklasyfikowane przez Pana usługi, są elementem złożonego (kompleksowego) świadczenia, które nadal w 2024 roku wykonuje Pan na rzecz klienta, za co otrzymuje jedno wynagrodzenie. Wszystkie powyższe są usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych i polegają na stworzeniu, zrozumieniu i rozwoju wizji produktu i przekazywaniu jej pozostałym członkom organizacji uczestniczącym w wytwarzaniu produktu. Usługi te są skategoryzowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod numerem 62.01.12.0, 62.02.30.0 i w żadnym stopniu nie dotyczą one rozbudowy i implementacji oprogramowania – PKWiU ex 62.02 (nie projektuje Pan oprogramowania oraz nie rozwija Pan oprogramowania technologii informatycznych) (dalej: „Usługi”). Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług takich jak: projektowanie, programowanie i rozwój oprogramowania technologii informatycznych czy też tworzenie oprogramowania, jego modyfikowanie czy ulepszanie ani też doradztwo w zakresie oprogramowania. Nie jest Pan aktywnym programistą, nie posiada Pan wykształcenia w dziedzinie inżynierii oprogramowania. Nie świadczy Pan też usług takich jak (i) usługi związane z doradztwem lub opiniowaniem przez ekspertów spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, (ii) doradztwo dotyczące oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia, systemy zabezpieczające, które wskazane są w klasyfikacji PKWiU 2015 jako „usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego”. Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3). Nie uzyskuje Pan również przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1). Świadczone przez Pana usługi nie są związane z przetwarzaniem danych (PKWiU ex 63.11.1).

Prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 1993, ze zm.). Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pana przychód nie przekracza limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nie wyklucza Pan, że w obecnym roku podatkowym będzie Pan świadczył usługi dla innych kontrahentów, jednakże zakres świadczonych usług pozostaje tożsamy i mieścić się będzie w klasyfikacji PKWiU 62.01.12.0, 62.02.30.0.

Rodzaj dokumentacji podatkowej w 2023 – Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów oraz Rejestry podatku VAT. Rodzaj dokumentacji podatkowej w 2024 – Ewidencja Przychodów oraz Rejestry podatku VAT. W 2024 r. będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w której będzie Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami, jeżeli taka sytuacja wystąpi.

7 lutego 2024 r. złożył Pan oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane pytania:

1.Kiedy (dd-mm-rrrr) osiągnął/osiągnie Pan pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku, którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?

Odpowiedź: Pierwszy przychód z działalności, który opodatkował Pan zryczałtowaną stawką podatku osiągnął Pan 8 lutego 2024 r. z tytułu świadczonych usług dla kontrahenta za miesiąc styczeń.

2.Którego roku podatkowego lub lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź: Wniosek dotyczy roku 2024. W poprzednich latach nie rozliczał się Pan na zasadach ryczałtu.

3.Jakie dokładnie czynności wykonuje Pan w ramach świadczonych usług sklasyfikowanych przez Pana pod symbolem PKWiU 62.01.12.0? Należy wskazać na czym konkretnie polegają wykonywane przez Pana czynności w zakresie:

a) zbierania i opracowywania wymagań dotyczących funkcjonalności od zewnętrznego klienta (PKWiU 62.01.12.0);

b)przygotowywania analizy procesów i przypadków użycia danych funkcjonalności (PKWiU 62.01.12.0);

c)tworzenia dokumentacji produktowej (PKWiU 62.01.12.0);

d)opracowywania priorytetów rozwoju nowych funkcjonalności na podstawie wymagań klienta zewnętrznego (PKWiU 62.01.12.0);

e)odbierania i zatwierdzania dostarczonych przez zespół funkcjonalności (PKWiU 62.01.12.0).

Proszę o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie, na czym konkretnie polegają wymienione przez Pana czynności:

a) czego dotyczą?

b)jaki jest ich zakres?

c)co jest ich efektem?

d)funkcjonalności jakiego produktu dotyczą te czynności?

Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej z pięciu wyżej wymienionych w lit. a-e przez Pana czynności.

Odpowiedź:

a)zbieranie i opracowywanie wymagań dotyczących funkcjonalności od zewnętrznego klienta (PKWiU 62.01.12.0);

·Czego dotyczy/Zakres: Zebranie wymagań od różnych interesariuszy, opracowanie ich do formy zadań, pozwalających zespołom zrozumieć co i dlaczego należy wykonać. Takie zadania trafiają do backlogu produktu (lista prac do wykonania).

·Efekt: Stworzone zadania z opisanymi wymaganiami, dotyczące danej funkcjonalności, osadzone w backlogu produktu.

·Funkcjonalności jakiego produktu: Pana działania mają szeroki zakres i dotyczą różnych funkcjonalności oferowanych przez (…). Obecnie zorientowane są głównie na lojalizację klientów i poprawianie retencji.

b)przygotowywanie analizy procesów i przypadków użycia danych funkcjonalności (PKWiU 62.01.12.0);

·Czego dotyczy/Zakres: Określenie w jaki sposób dana funkcjonalność będzie używana przez użytkownika końcowego, wraz z określeniem pozytywnej ścieżki (zgodnie z tym jak chcemy żeby po funkcjonalności poruszał się klient projektując ją) jak i definiowanie alternatywnych metod wykorzystania, tak aby obsłużyć wszystkie kluczowe scenariusze i nie pozostawiać użytkownika w sytuacji kiedy coś nie zadziałało i klient jest pozostawiony bez informacji (np. unikanie komunikatu dla błędu 404 – „brak takiej strony”, jeśli np. klient wejdzie do funkcjonalności w inny sposób niż projektowany w ramach pozytywnej ścieżki).

·Efekt: Dopracowana funkcjonalność, która w każdym scenariuszu użycia oferuje klientowi zrozumiały rezultat.

·Funkcjonalności jakiego produktu: Pana działania mają szeroki zakres i dotyczą różnych funkcjonalności oferowanych przez (…). Obecnie zorientowane są głównie na lojalizację klientów i poprawianie retencji.

c)tworzenie dokumentacji produktowej (PKWiU 62.01.12.0);

·Czego dotyczy/Zakres: Po ustaleniu wymagań i ich opracowaniu lądują w backlogu produktu, który jest spisem wszystkich wymagań dla różnych funkcjonalności. Backlog stanowi również rodzaj dokumentacji produktowej. Czasami przy bardziej złożonych funkcjonalnościach tworzy się dodatkowe dokumenty opisujące w bardziej szczegółowy sposób zakres działania funkcjonalności, cele biznesowe, grupy klientów do których jest kierowany itp.

·Efekt: Informacja dotycząca zasad działania danej funkcjonalności, dostępna dla każdego zainteresowanego.

·Funkcjonalności jakiego produktu: Pana działania mają szeroki zakres i dotyczą różnych funkcjonalności oferowanych przez (…). Obecnie zorientowane są głównie na lojalizację klientów i poprawianie retencji.

d)opracowywanie priorytetów rozwoju nowych funkcjonalności na podstawie wymagań klienta zewnętrznego (PKWiU 62.01.12.0);

·Czego dotyczy/Zakres: Stała komunikacja z interesariuszami biznesowymi i technicznymi mająca na celu ustalenie kolejności realizacji danych funkcjonalności, w sposób jak najbardziej optymalny, tj. w taki sposób żeby realizowały postawione cele biznesowe w zadanym czasie.

·Efekt: Ustalony plan działania dotyczący kolejności realizacji zaplanowanych funkcjonalności.

·Funkcjonalności jakiego produktu: Pana działania mają szeroki zakres i dotyczą różnych funkcjonalności oferowanych przez (…). Obecnie zorientowane są głównie na lojalizację klientów i poprawianie retencji.

e)odbieranie i zatwierdzanie dostarczonych przez zespół funkcjonalności (PKWiU 62.01.12.0).

·Czego dotyczy/Zakres: Pan – jako osoba, która odpowiada za zebranie i opracowanie wymagań dla budowanych funkcjonalności, już po ich dostarczeniu przez zespół, jest Pan zobligowany do sprawdzenia czy spełniają uprzednio ustalone kryteria, czy wszystkie elementy które były opisane w zadaniach zostały zrealizowane i czy końcowy produkt działa zgodnie z przyjętymi założeniami. Sprawdzenie działania w ramach Pana obowiązków ma charakter ogólny, ponieważ od szczegółowego testowania funkcjonalności są dedykowane zespoły testerskie.

·Efekt: W zależności od tego co zostało dostarczone efekty mogą być dwa:

  • Funkcjonalność zrealizowana zgodnie z wymaganiami: wtedy jest prezentowana interesariuszom na specjalnym spotkaniu (review) i wydawana na produkcję do klienta końcowego.
  • Funkcjonalność nie spełnia wszystkich wymagań: w takiej sytuacji jest zwracana do zespołu, celem doprowadzenia do zakładanego sposobu i zakresu działania.

·Funkcjonalności jakiego produktu: Pana działania mają szeroki zakres i dotyczą różnych funkcjonalności oferowanych przez (…). Obecnie zorientowane są głównie na lojalizację klientów i poprawianie retencji.

4.Jakie dokładnie czynności wykonuje Pan w ramach świadczonych usług sklasyfikowanych przez Pana pod symbolem PKWiU 62.02.30.0? Należy wskazać na czym konkretnie polegają wykonywane przez Pana czynności w zakresie:

a) dostarczanie wymagań funkcjonalnych zespołowi deweloperskiemu (PKWiU 62.02.30);

b)komunikacja strategii i priorytetów do zespołu deweloperskiego (PKWiU 62.02.30).

Proszę o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie, na czym konkretnie polegają wymienione przez Pana czynności:

a) czego dotyczą?

b) jaki jest ich zakres?

c) co jest ich efektem?

Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej z dwóch wyżej wymienionych w lit. a-b przez Pana czynności.

Odpowiedź:

a)dostarczanie wymagań funkcjonalnych zespołowi deweloperskiemu (PKWiU 62.02.30);

·Czego dotyczy/Zakres: Po ustaleniu funkcjonalności do realizowania należy zespołowi przekazać wszystkie wymagania, odpowiedzieć na wszelkie pytania, tak aby nikt nie miał wątpliwości co konkretnie jest do zrealizowania i jak ma to działać oraz gdzie ma się znaleźć w strukturze produktu. Do wyjaśniania tego typu kwestii służy cykliczne spotkanie – refinement – na którym Pan jako PO prezentuje funkcjonalności do realizacji, a zespół może dopytywać o wszystko czego potrzebuje celem doprecyzowania potrzeby, którą do nich Pan przynosi.

·Efekt: Doprecyzowany zakres działania danej funkcjonalności i wycena złożoności (przez zespół), która pozwala ocenić jak długo będzie to realizowane. Omówione z zespołem i wycenione (miarą złożoności) zadania są gotowe do realizacji.

b)komunikacja strategii i priorytetów do zespołu deweloperskiego (PKWiU 62.02.30);

·Czego dotyczy/Zakres: Praca PO polega na kreśleniu strategii działania i określaniu zakresu funkcjonalności oraz ich priorytetu celem osiągnięcia ustalonych rezultatów biznesowych. Ustalanie tego wszystkiego najczęściej odbywa się na zasadzie komunikacji z różnymi interesariuszami jak: business ownerzy, head of product, chief of product itp. Następnie ustalenia muszą zostać przekazane do zespołu, żeby widzieli większy obraz i ciąg przyczynowo-skutkowy tego co chcemy budować, a także jasny komunikat po co to robimy i co chcemy osiągnąć.

·Zespół deweloperski widzi szerszy obraz po co budujemy daną funkcjonalność, czemu ma służyć, jakie stawiamy sobie cele w związku z jej budową, co powoduje, że są świadomi wyzwań i zmotywowani do osiągania założonych celów.

5.Czy w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0świadczy Pan usługi projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci?

Odpowiedź: Nie.

Pytanie

Czy zakres usług wskazany w stanie faktycznym, które Pan wykonuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej „u.z.p.d.”), osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności mogą opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stosownie do art. 6 ust. 1 u.z.p.d., przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1 f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Natomiast, w myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt u.z.p.d., które osiągane są przez osoby fizyczne, użyte przez ustawodawcę określenie działalność oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556). W związku z późn. zm. w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, które nastąpiły z początkiem roku 2021, m.in.: usunięcie załącznika nr 2, a tym samym dopuszczenie większej ilości usług do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, usługi, które Pan świadczy, oznaczone według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 62.01.12 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych oraz 62.02.30 usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego – mogą zostać dopuszczone do ryczałtu.

Stosownie do art.12 ust. 1 u.z.p.d., w brzmieniu od 1 stycznia 2022 roku, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych m.in. wynosi: 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) – art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b; 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).

Analizując powyższe przepisy, należy wskazać, że symbole PKWiU opisujące usługi informatyczne zostały w większości wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2b u.z.p.d. Przepis ten przewiduje dla wskazanych w nim symboli PKWiU – w tym pokrywających się z symbolami, które Wnioskodawca przypisuje Usługom, stawkę 12% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednakże, przy symbolach PKWiU 62.01.1 oraz 62.02 ustawodawca postanowił umieścić znak „ex”.

Stosownie do art.4 ust. 4 u.z.p.d., ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznacza to, że opodatkowaniu stawką 12% podlegają wyłącznie przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod ww. symbolami PKWiU, które zgodnie z powołanym przepisem dotyczą wyłącznie usług: związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) oraz związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02).

W związku z powyższym, należy uznać, że wykonywane przez Pana usługi objęte grupowaniem 62.01.12 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych oraz 62.02.30 – Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego – nie są usługami związanymi z oprogramowaniem, a w szczególności usługami wymienionymi w art. 12 ust. 1 pkt 2b u.z.p.d.

Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU 2015 (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, (Dz.U. 2015. 1676 z dnia 2015.10.23), wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przez usługi związane z oprogramowaniem należy rozumieć pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą jako Szef Produktu (Product Owner). W 2024 r. świadczy Pan usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.12.0, usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.02.30.0. Realizacja usług świadczonych w 2024 roku polega głównie na usłudze zarządzania produktem, koordynacji procesu development i pełnienia roli doradczej w zakresie rozwoju produktu oraz zarządczą polegającą na koordynacji prac, priorytetyzacją i zarządzaniu zespołami – w zakresie w jakim dotyczy to tworzenia, rozwijania i ulepszania produktu. Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania czy ulepszania ani też doradztwa w zakresie oprogramowania.

Warto jeszcze podkreślić, że mając na uwadze stan faktyczny i stanowisko Głównego Urzędu Statystycznego, nie wykonuje Pan jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem, a mianowicie nie są to czynności takie jak: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych. Wobec powyższych konkluzji – usługi świadczone przez Pana nie są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania ani też usługami związanymi z oprogramowaniem ani też innymi usługami, które określone są jako usługi, które podlegają opodatkowaniu stawką 12% i są określone w art. 12 ust. 1 pkt 2b u.z.p.d.

Mając więc powyższą analizę przepisów oraz zakresu usług świadczonych przez Pana, należy stwierdzić, że usługi wykonywane przez Pana sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolami 62.01.12.0 i 62.02.30.0 powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a, u.z.p.d.

Pana konkluzję wspierają dodatkowo dwa fakty:

1.Krajowa Informacja Skarbowa w roku 2022 wydała szereg interpretacji indywidualnych dla wniosków, w których opisano usługi świadczone dla firm z sektoraIT w charakterze „Product Ownera” (Szefa Produktu), czyli osoby odpowiedzialnej za prowadzenie projektów IT, jednak nie tworzącej oprogramowania, często nie posiadającej wykształcenia w dziedzinie inżynierii oprogramowania. Interpretacje, o których mowa: ID informacji: 485564, data publikacji: 4 kwietnia 2022 r., data wydania: 31 marca 2022 r., sygnatura: 0114-KDIP3-2.4011.211.2022.2.EW; ID informacji: 485242, data publikacji: 31 marca 2022 r., data wydania: 30 marca 2022 r., sygnatura: 0114-KDIP2-2.4011.109.2022.2.AP.

Opierając się na interpretacjach wydanych przez Krajową Informację Skarbową dla wniosków złożonych przez osoby świadczące usługi w charakterzeProduct Ownera (Szefa Produktu) w branży IT, których zakres świadczonych usług jest wg opisanych we wnioskach stanów faktycznych bądź przyszłych tożsamy z zakresem usług świadczonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uważa Pan, iż wykonywane przez Pana usługi powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu od 1 stycznia 2022 r.

2.Pytanie, które Pan złożył we wniosku zadał Pan również telefonując na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej. Po przedstawieniu stanu faktycznego tożsamego z tym podanym we wniosku, otrzymał Pan informację, że opodatkowanie stawką 8,5% ryczałtu przychodów z wykonywanych przez Pana usług jest zasadne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Według art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeliw roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)uchylona

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)– e) uchylona

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony)

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależy od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku oraz uzupełnienia wynika, że od 5 marca 2019 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Świadczy Pan usługi w branży IT jako Szef Produktu. Pierwszy przychód z prowadzonej przez Pana działalności osiągnął Pan 8 lutego 2024 r. Wniosek dotyczy roku podatkowego 2024, w odniesieniu do którego zachowane zostały warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pana działalność nie podlega wyłączeniu z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w myśl art. 8 ww. ustawy. W ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 nie świadczy Pan usług projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci. Wskazane i sklasyfikowane przez Pana usługi są elementem złożonego (kompleksowego) świadczenia i zostały skategoryzowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod numerem 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0 i obejmują:

1.Zbieranie i opracowywanie wymagań dotyczących funkcjonalności od zewnętrznego klienta (PKWiU 62.01.12.0);

2.Przygotowywanie analizy procesów i przypadków użycia danych funkcjonalności (PKWiU 62.01.12.0);

3.Tworzenie dokumentacji produktowej (PKWiU 62.01.12.0);

4.Dostarczanie wymagań funkcjonalnych zespołowi deweloperskiemu (PKWiU 62.02.30);

5.Opracowywanie priorytetów rozwoju nowych funkcjonalności na podstawie wymagań klienta zewnętrznego (PKWiU 62.01.12.0);

6.Komunikacja strategii i priorytetów do zespołu developerskiego (PKWiU 62.02.30);

7.Odbieranie i zatwierdzanie dostarczonych przez zespół funkcjonalności (PKWiU 62.01.12.0).

Ponadto wskazał Pan, że w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 Pana działania mają szeroki zakres i dotyczą różnych funkcjonalności oferowanych przez (…).

Dokonując analizy będących przedmiotem wniosku usług, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 62 „USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE” mieści się klasa 62.01 „USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM”. Klasa ta obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

-rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,

-pisanie programów na zlecenie użytkownika,

-projektowanie stron internetowych.

W klasie 62.01 znajduje się kategoria 62.01.1 „USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH”, która obejmuje dwa poniższe grupowania:

-62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania,

-62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

Grupowanie PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” obejmuje:

-usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,

-usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci (patrz: Wyjaśnienia do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU z 2015 r.).

Odnosząc się do powyższego, PKWiU 62.01.1 obejmuje zarówno usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0, jak i w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0. Jednak znajdujące się przy grupowaniu PKWiU 62.01.1 oznaczenie „ex” (PKWiU ex 62.01.1) oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.

Zatem usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem dotyczą oprogramowania.

Wskazać również należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach polegających na programowaniu (tworzeniu kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.

Zatem usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, są to wszelkie inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych.

Analiza wykonywanych przez Pana czynności, które są sklasyfikowane wg PKWiU 62.01.12.0, prowadzi do wniosku, że są one niewątpliwie nakierowane na oprogramowanie, stąd niezasadne jest przyjęcie, że usługi te nie są związane z oprogramowaniem.

Jak wskazał Pan bowiem w opisie sprawy, Pana działania mają szeroki zakres i dotyczą różnych funkcjonalności oferowanych przez platformy bukmacherskie (…). Zatem opisane przez Pana czynności i zadania odnoszą się do aplikacji mobilnych.

Zauważam jednocześnie, że aplikacje wchodzą w zakres pojęcia „oprogramowanie”, zatem wszelkie usługi – sklasyfikowane w kategorii PKWiU 62.01.1 USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH – z nimi związane spełniają przesłankę wykluczającą możliwość zastosowania stawki podatku w wysokości 8,5%.

Okoliczność, że czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług takich jak tworzenie oprogramowania, jego modyfikowanie czy ulepszanie ani też doradztwo w zakresie oprogramowania, nie jest Pan aktywnym programistą oraz nie posiada Pan wykształcenia w dziedzinie inżynierii oprogramowania, nie jest wystarczającą przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem. Usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, ale są to wszelkie inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych.

W świetle tak przedstawionego opisu wykonywanych przez Pana czynności niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. Czynności, które wykonuje Pan w ramach realizacji umowy zawartej ze Spółką, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Skoro, jak Pan wskazał w opisie sprawy, usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0 są elementem złożonego (kompleksowego) świadczenia na rzecz klienta, za które otrzymuje Pan jedno wynagrodzenie należy przyjąć, że przychody z ww. usług objęte są 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podsumowując należy stwierdzić, że przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług wskazanych w opisie stanu faktycznego podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych wskazuję, że zapadły one w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00