Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.138.2024.MM

Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z organizacją jubileuszu będą stanowić koszty uzyskania przychodu?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki ponoszone przez Centrum X w związku z organizacją jubileuszu będą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Z uwagi na braki formalne wniosku, wezwaliśmy Państwa, pismem z 8 maja 2024 r., o ich uzupełnienie. Wezwanie zostało odebrane tego samego dnia, a uzupełnienie do ww. wniosku wpłynęło 15 maja 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Centrum X jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, jest czynnym podatnikiem VAT i rozlicza się składając comiesięczne deklaracje podatkowe. Centrum zgodnie ze statutem (…), i w związku z tym podatek naliczony służący innej działalności niż medyczna odliczany jest przy użyciu wskaźnika struktury obliczonego na podstawie proporcji wg art. 90 ustawy o VAT. Centrum w 2024 roku planuje zorganizować jubileusz z okazji (…)-lecia istnienia szpitala. W imprezie tej udział wezmą zarówno pracownicy szpitala zatrudnieni na umowę o pracę jak i lekarze świadczący usługi medyczne w Centrum X na podstawie umów cywilno-prawnych, a także osoby spoza szpitala tj. kontrahenci, władze miasta, członkowie organów władz tworzących. W związku z organizacją przedmiotowej imprezy Wnioskodawca poniesie wydatki związane z:

- wynajmem sali,

- usługą cateringową,

- usługą fotograficzną,

- usługą konferansjera,

- koncertem.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 15 maja 2024 r. wskazali Państwo ponadto, że:

1.1. Poniesione przez pracodawcę koszty związane z udziałem pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę mają na celu wzrost przychodów poprzez lepsze zmotywowanie pracowników do wydajnej i efektywnej pracy na rzecz Centrum X, a co za tym idzie zwiększenie osiąganych przez Centrum przychodów. Spotkanie jubileuszowe ma na celu podziękowanie uczestnikom za ich sumienną pracę, która pozwoliła na dynamiczny rozwój Centrum na przestrzeni (…) lat, ale także w trudnym i pełnym wyzwań okresie pandemicznym. Rzetelna praca zaangażowanego i ambitnego personelu pozwoliła na utrzymanie stabilnej sytuacji Centrum. Udział pracowników w Jubileuszu ma na celu okazanie wdzięczności za ich pracę, ale jednocześnie spotkanie to ma charakter integracyjny, motywacyjny, pogłębiający relacje i więzi zespołowe co będzie się przekładało na bardziej efektywne wykonywanie obowiązków służbowych, większą skuteczność wspólnych działań, lepszą wydajność i organizację pracy.

1.2. Organizowane spotkanie jubileuszowe w stosunku do zaproszonych gości (lekarzy świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, kontrahentów, przedstawicieli władz miasta, członków organów władz tworzących) przyczyni się do wykreowania pozytywnych relacji między Centrum X a zaproszonymi Gośćmi, z którymi Centrum na bieżąco współpracuje oraz wywołaniu u nich jak najlepszego wrażenia. W stosunku do tych osób podejmowane są działania o charakterze reprezentacyjnym. Wydatki jakie Centrum poniesie na zorganizowanie spotkania jubileuszowego w części dotyczącej zaproszonych Gości, noszą znamiona reprezentacji. W ww. zakresie poprzez organizacje spotkania jubileuszowego Centrum X będzie kreowało swój pozytywny wizerunek.

2. Lekarze świadczą na rzecz Centrum X usługi medyczne w związku z zawartymi umowami cywilnoprawnymi podpisywanymi na podstawie art. 27 lub art. 26 obowiązującej ustawy o działalności leczniczej.

3. Zaproszeni goście (oprócz lekarzy świadczących usługi na podstawie umów cywilno - prawnych oraz kontrahentów) to: (…)

Pytanie

Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z organizacją jubileuszu będą stanowić koszty uzyskania przychodu?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Powyższe oznacza, że podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo - skutkowy. Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie jego przychodu. Zdaniem Wnioskodawcy wydatki, które Centrum poniesie na organizację jubileuszu przypadające na pracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, gdyż mają one na celu poprawę osiąganych przez Wnioskodawcę wyników gospodarczo-ekonomicznych, zarówno dzięki wzrostowi zaangażowania w wykonywaną pracę wśród pracowników. Niewątpliwie spotkania pracowników poza miejscem pracy w oderwaniu od codziennych problemów firmowych sprzyjają polepszeniu komunikacji, umocnieniu więzi z pracodawcą oraz mają wpływ na integrację zespołu. Zorganizowanie przedmiotowego spotkania sprawia, że osoby na co dzień bezpośrednio ze sobą współpracujące, a także te, których obowiązki zawodowe zbiegają się tylko sporadycznie, mają możliwość poznania się w mniej formalnych okolicznościach, poprawiają wzajemne relacje. Poznanie bliżej współpracowników wpływa niewątpliwie na poprawę komunikacji podczas pracy, ułatwienie przepływu informacji między pracownikami, co może okazać się szczególnie przydatne, np. w sytuacjach wymagających wykonywania zadań pod presją czasu. Wnioskodawca podnosi, iż organizowane spotkanie okolicznościowe jest elementem kultury organizacji Centrum i spełnia ważne funkcje, np. pracodawca ma możliwość złożenia podziękowań pracownikom za ich wkład w pracę dla Szpitala. Stanowi także idealne miejsce do przekazania pracownikom informacji o osiągnięciach Centrum, kierunkach i strategiach rozwoju działalności, czy też wyznaczonych na dany okres celach. Wpływa to na budowanie i umacnianie poczucia solidarności pracowników między sobą i z pracodawcą. Zatem poniesione przez Centrum koszty mają na celu wzrost przychodów poprzez lepszą motywację pracowników i umocnienie ich więzi z pracodawcą, a także, co ważne, kształtują wizerunek Wnioskodawcy, jako dobrego pracodawcy.

Odnosząc się natomiast do wydatków ponoszonych w związku z udziałem w organizowanym wydarzeniu lekarzy świadczących usługi medyczne w Centrum X na podstawie umów cywilno-prawnych oraz osób spoza szpitala tj. kontrahentów, władz miasta, członków organów władz tworzących, zdaniem Wnioskodawcy, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Wydatki związane z uczestnictwem w tym spotkaniu ww. osób nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż ich związek z uzyskaniem przychodów, czy też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów jest zbyt odległy, a jednocześnie z tymi osobami Wnioskodawcę łączą powiązania biznesowe. Dlatego też, nie można uznać, że uczestnictwo w organizowanej imprezie ww. osób wpłynie na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy, bądź zabezpieczenie ich źródła. Ponadto, ww. osoby są wobec Wnioskodawcy podmiotami zewnętrznymi, a w stosunku do takich podmiotów podejmuje się działania o charakterze reprezentacyjnym. Umowa cywilnoprawna zakłada bowiem równorzędność i niezależność podmiotów i stwarza warunki do przyjęcia założenia, że jeden podmiot chce wykreować swój pozytywny wizerunek względem drugiego. Tym samym, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na organizację spotkania w zakresie dotyczącym wskazanych osób na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT, nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż pomiędzy prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą oraz wydatkami ponoszonymi na organizację imprezy w zakresie udziału w niej pracowników Centrum istnieje związek przyczynowo - skutkowy wpływający na zwiększenie przychodów osiąganych przez Wnioskodawcę, a zatem wydatki ponoszone w ramach organizowanego spotkania mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT. Natomiast wydatki z zakresie udziału w imprezie lekarzy świadczących usługi medyczne w Centrum X na podstawie umów cywilno-prawnych oraz osób spoza szpitala tj. kontrahentów, władz miasta, członków organów władz tworzących nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa(t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pańtwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności, będących przedmiotem decyzji wydanych:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00