Jak rozliczyć sprzedaż udziałów w spółce z o.o.
PROBLEM
W spółce z o.o. funkcjonuje pięciu wspólników. Wspólnik 1 prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i pełni funkcję prezesa zarządu tej spółki. Wspólnik 2 również ma własną jednoosobową działalność gospodarczą, aby być wspólnikiem spółki cywilnej. Natomiast wspólnicy 3, 4 i 5 to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, posiadające udziały w spółce z o.o.
Etap 1. Sprzedaż udziałów przez wspólników 3, 4 i 5. Wspólnicy 3, 4 i 5 (osoby fizyczne) postanowili odsprzedać swoje udziały w spółce z o.o. po równo dwóm pozostałym wspólnikom. Wspólnik 1 (prowadzący JDG) i wspólnik 2 (posiadający JDG, ale będący również wspólnikiem spółki cywilnej) stali się właścicielami wszystkich udziałów, które zostały sprzedane przez osoby fizyczne.
Etap 2. Sprzedaż udziałów przez wspólnika 2. Po dwóch miesiącach wspólnik 2 (ten posiadający JDG, aby być wspólnikiem w spółce cywilnej) postanowił odsprzedać swoje udziały. Zdecydował się sprzedać 95% swoich udziałów wspólnikowi 1 (temu, który też prowadzi działalność gospodarczą) i 5% udziałów nowemu wspólnikowi (osobie fizycznej).
Każda sprzedaż i zakup udziałów był dokonany po wcześniejszym spisaniu umowy u notariusza.
Czy w tej sytuacji spółka z o.o. powinna była złożyć do urzędu skarbowego PIT-8C z tytułu sprzedaży udziałów? Jakie obowiązki podatkowe spoczywały na wspólnikach, którzy sprzedali i kupili udziały?