składki
ZUS potwierdza: nie ma podatku – nie ma składek
Wielkanocny zajączek może przynieść nie tylko paczkę czy bon, lecz także... pytanie o ich rozliczenie. Zakład w decyzji z 2025 r. wyjaśnił, że świadczenia nieopodatkowane – jak np. karty przedpłacone – nie podlegają też oskładkowaniu. Ale uwaga: liczą się źródło finansowania i właściwa dokumentacja
Najbardziej pożądanym przez pracowników świątecznym prezentem jest premia, ale cieszą ich też bony, paczki czy przedpłacone karty podarunkowe. Pracodawcy, którzy się na nie zdecydują, muszą znać zasady opłacania składek ZUS oraz wiedzieć, jak rozliczyć wydatki na prezenty, ponieważ obciążenia składkowe zależą od sposobu ich finansowania.
Przychody pracownika
Co do zasady przychodami do celów ustalania składek ZUS są otrzymane lub postawione do dyspozycji ubezpieczonego w danym miesiącu kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń oraz świadczeń częściowo odpłatnych. Mówi o tym art. 4 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Pracodawca powinien więc naliczać składki od wszystkich wypłat w gotówce oraz wartości świadczeń w naturze, zrealizowanych lub postawionych do dyspozycji pracownika w danym miesiącu. Nie ma przy tym znaczenia, za jaki okres one przysługują, chyba że na podstawie przepisów zostały wyłączone z podstawy wymiaru składek.
To, jakie przychody są wyłączone z oskładkowania, określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie składkowe). Zawiera ono zamknięty katalog i wynika z niego, że brak obowiązku naliczania składek ZUS od konkretnego przychodu stanowi wyjątek od ogólnej zasady powszechności oskładkowania, a przepisy wyłączające dany przychód nie podlegają wykładni rozszerzającej i należy je interpretować ściśle.