Czy zwrot nadpłaconych składek emerytalno-rentowych finansowanych przez pracodawcę i pracownika stanowi dochód budżetu gminy
PROBLEM
W lutym 2026 r. szkoła otrzymała z ZUS informację, że jeden z pracowników w grudniu 2025 r. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych. W związku z powyższym ZUS wezwał szkołę do dokonania korekty deklaracji rozliczeniowej za grudzień 2025 r. Po dokonaniu korekty deklaracji za grudzień 2025 r. powstała: a) nadpłata składek emerytalno-rentowych finansowanych zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę, b) niedopłata składek na NFZ. Ze względu na to, iż składki emerytalno-rentowe za grudzień 2025 r. zostały opłacone w grudniu 2025 r., szkoła wystąpiła do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłaconych składek emerytalno-rentowych. Jednocześnie niedopłata składek na NFZ oraz należny podatek dochodowy zostały przez szkołę uregulowane w lutym 2026 r. Zwrócono również nadpłacone składki emerytalno-rentowe pracownikowi. Czy dochodem budżetowym podlegającym odprowadzeniu na rachunek budżetu gminy (paragraf 094) z tytułu zwrotu nadpłaconych składek emerytalno-rentowych będą wyłącznie składki finansowane przez pracodawcę, czy również składki finansowane przez pracownika?


