Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 marca 2026 r., sygn. II SAB/Rz 11/26
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że postępowanie organu w zakresie udostępnienia dokumentacji medycznej było przewlekłe i naruszało prawo, nakładając grzywnę i przyznając zadośćuczynienie Skarżącej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Karina Gniewek - Berezowska /spr./ Sędziowie WSA Elżbieta Mazur-Selwa AWSA Jolanta Kłoda-Szeliga po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 18 marca 2026 r. sprawy ze skargi Z. G. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Dyrektora Szpitala [...] w [...] w przedmiocie udostępnienia dokumentacji medycznej I. stwierdza przewlekłe prowadzenie postępowania przez Dyrektora Szpitala [...] w [...] w udostępnieniu dokumentacji medycznej Z. G. w zakresie udostępnienia dokumentacji medycznej zbiorczej, w tym raportów pielęgniarskich oraz lekarskich z całego okresu hospitalizacji; II. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez Dyrektora Szpitala [...] w [....] miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. wymierza Dyrektorowi Szpitala [...] w [...] grzywnę w wysokości 1000 zł /słownie: jeden tysiąc złotych/; IV. przyznaje skarżącej Z. G. od Dyrektora Szpitala [...] w [...] sumę pieniężną w wysokości 2000 zł /słownie: dwa tysiące złotych/; V. zasądza od Dyrektora Szpitala [...] w [...] na rzecz skarżącej Z. G. kwotę 100 zł /słownie: sto złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
