Wyrok WSA w Opolu z dnia 11 grudnia 2025 r., sygn. I SA/Op 675/25
Podmiot, który przekazał odpady podmiotowi niewyposażonemu w wymagane zezwolenie na gospodarkę odpadami, ponosi odpowiedzialność jako posiadacz odpadów i jest zobowiązany do uiszczenia opłat za korzystanie ze środowiska, mimo przekazania odpadów. Opłata podwyższona różni się od administracyjnej kary pieniężnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Asesor sądowy WSA Remigiusz Mazur (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2025 r. sprawy ze skargi "E." Sp. jawna we W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 15 lipca 2025 r., nr SKO.40.1875.2025.oś w przedmiocie wymierzenia opłaty podwyższonej z tytułu magazynowania odpadów bez wymaganej decyzji oddala skargę.
