Sposób wdrażania nowej klasyfikacji budżetowej
Czy w związku z najnowszymi zmianami wprowadzonymi w ramach reformy systemu budżetowego kierownik jednostki powinien wydać zarządzenie w sprawie wdrażania nowej klasyfikacji budżetowej? Jeżeli tak, jakie kwestie należy w nim uregulować?
Tak, ze względu na kompleksowość zmian wynikających z obowiązującego od 29 kwietnia 2026 r. nowego rozporządzenia Ministra Finansów i Gospodarki z 20 kwietnia 2026 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych zasadne jest, aby kierownik jednostki wydał zarządzenie w sprawie wdrożenia nowej klasyfikacji budżetowej w planowaniu, wykonywaniu, ewidencji i sprawozdawczości.
W przepisach przejściowych nowego rozporządzenia ustalono, że przy wykonywaniu budżetu państwa i budżetów JST na 2026 r., a także przy sporządzaniu sprawozdania z wykonania ustawy budżetowej oraz sprawozdań z wykonania budżetów JST za 2026 r., należy stosować przepisy dotychczasowe, natomiast nowe przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy w 2026 r. do planowania ustawy budżetowej oraz projektów uchwał budżetowych JST na 2027 r.
W rezultacie w 2026 r. oraz na początku 2027 r. jednostki będą zobowiązane do jednoczesnego stosowania dwóch klasyfikacji – „starej” i „nowej”, co będzie dużym wyzwaniem organizacyjnym. Dla sprawnego przeprowadzenia procesu wdrażania nowej klasyfikacji budżetowej wskazane jest wydanie przez kierownika jednostki stosownego zarządzenia w tej sprawie. Zarządzenie to służy zapewnieniu zgodności działania jednostki z obowiązującymi przepisami i stanowi element kontroli zarządczej I stopnia w obszarze gospodarki finansowej (art. 68 i art. 69 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych; dalej: uofp).


