Jaka powinna być wysokość nagrody jubileuszowej po przeliczeniu stażu pracy
PROBLEM
Zastałam następującą sytuację w kartotece pracownika w programie płacowym. Do stażu pracy w programie został zaliczony okres studiów od 01.10.1982 r. do 15.09.1985 r. (2 lata, 11 miesięcy i 15 dni), natomiast dyplom ukończenia studiów jest wystawiony z datą 30.06.1987 r. (obrona pracy odbyła się później niż ukończenie studiów). Pracownik podjął zatrudnienie 16.09.1985 r. Obecnie pracownik dostarczył zaświadczenie z Politechniki Lubelskiej, z którego wynika, że okres odbywania studiów przypadał od 22.09.1980 r. do 27.06.1985 r. Prawdopodobnie przyjęto, że od 16.09.1985 r. pracownik równocześnie pracował i studiował. Ponieważ dyplom został wydany dopiero w 1987 r., do daty rozpoczęcia studiów „dodano wstecz” pięcioletni okres studiów, co mogło skutkować błędnym ustaleniem daty rozpoczęcia studiów na 01.10.1982 r. Po rozmowie z pracownikiem oraz analizie przedstawionego zaświadczenia z uczelni wynika, że do stażu pracy nie został zaliczony okres studiów od 22.09.1980 r. do 30.09.1982 r., czyli około 2 lata. Bez doliczenia tego okresu staż pracy pracownika wynosi obecnie 43 lata, 4 miesiące i 26 dni. Nagroda jubileuszowa za 40 lat pracy została wypłacona w styczniu 2023 r. Po doliczeniu brakujących dwóch lat studiów (22.09.1980 r. – 30.09.1982 r.) pracownik osiągnął 45-letni staż pracy w styczniu 2026 r. Po przeliczeniu stażu na dzień wypłaty nagrody jubileuszowej za 40 lat, tj. w styczniu 2023 r., z uwzględnieniem brakującego okresu studiów od 22.09.1980 r. do 30.09.1982 r., staż pracy wynosiłby 42 lata. ZUZP przewiduje nagrodę jubileuszową w wysokości 300% wynagrodzenia zarówno za 40 lat pracy, jak i za 45 lat pracy. Przewiduje również zaliczenie okresu studiów do stażu pracy wymaganego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. W związku z powyższym proszę o informację, czy po przeliczeniu stażu pracy pracownikowi przysługuje obecnie nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy w pełnej wysokości?


