Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-01-10

Podatek dochodowy od osób prawnych w 2001 r.

Podatek dochodowy od osób prawnych w 2001 r.

Grzegorz Mazur

Z dniem 1 stycznia br. weszły w życie zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W niniejszym artykule, w grupach odnoszących się do poszczególnych tematów, zostały omówione najważniejsze z tych zmian.

Nowelizacja ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) została dokonana (w zasadzie) ustawą z 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 60, poz. 700). Ma ona różny „ciężar gatunkowy” – od zmian posiadających charakter porządkowy czy dostosowawczy do zmieniających się zasad obrotu gospodarczego, po zmiany wprowadzające nowe, nie znane dotąd rozwiązania, które często mają związek z dostosowaniem polskiego prawa podatkowego do wymogów związanych z planowanym przez Polskę wejściem do zjednoczonej Europy.

Podatkowa grupa kapitałowa

W dalszym ciągu podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może być podatkowa grupa kapitałowa (PGK). Aby jednak podmiot ten został podatnikiem, muszą zostać spełnione ściśle określone w u.p.d.o.p. warunki, które w stosunku do zasad obowiązujących do końca 2000 r. zostały w pewnej części zmienione.

PGK mogą tworzyć spółki kapitałowe (akcyjne i z o.o.) mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnią następujące warunki:

l

przeciętny kapitał zakładowy (akcyjny) przypadający na każdą ze spółek jest nie niższy niż 1 000 000 zł (do tej pory wysokość tych kapitałów była również określona w takiej wysokości); zmieniono jednak sposób wyliczania tego kapitału, gdyż przy jego ustalaniu nie uwzględnia się już tej jego części, która nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub która została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługujących udziałowcom (akcjonariuszom) wobec spółki, albo została pokryta wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych na podstawie art. 16a–16m u.p.d.o.p.;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00