Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-01-31

Co ubezpieczający wiedzieć powinien?

Co ubezpieczający wiedzieć powinien?

Joanna Sobocińska

W zamian za ochronę ubezpieczeniową ubezpieczający opłaca składkę, zaś zakład ubezpieczeń spełnia świadczenie w celu zwolnienia się z zobowiązania. Świadczenie ubezpieczającego jest bezwarunkowe, natomiast świadczenie ubezpieczyciela jest uzależnione od zajścia przewidzianego w umowie wypadku, tj. zdarzenia losowego. O tym i o innych istotnych aspektach umowy ubezpieczenia mówi poniższy artykuł.

Forma umowy ubezpieczenia

Artykuł 805 § 1 k.c. zawiera definicję umowy ubezpieczenia. Jest to umowa odpłatna, dwustronnie zobowiązująca i losowa, ale nie wzajemna. Kodeksowa regulacja umowy ubezpieczenia zawiera przepis stanowiący, że umowa ubezpieczenia powinna być stwierdzona dokumentem ubezpieczenia. Wynika stąd obowiązek dokumentowania przez zakład ubezpieczeń faktu zawarcia umowy ubezpieczenia w formie pisemnej, i to bez sankcji nieważności w razie niespełnienia tej powinności (art. 809 k.c.). Forma pisemna dla umowy ubezpieczenia nie została zastrzeżona żadnym szczególnym przepisem, co oznacza, że w tej mierze mają zastosowanie zasady ogólne (art. 74–75 k.c.). Stanowią one, że umowa obejmująca zobowiązanie do świadczenia wartości przenoszącej 2000 zł powinna być stwierdzona pismem. Skoro obowiązek zachowania formy pisemnej nie został zastrzeżony pod rygorem nieważności, to forma pisemna dla umowy ubezpieczenia jest przewidziana jedynie dla celów dowodowych. W razie niezawarcia umowy ubezpieczenia na piśmie i powstania ewentualnego sporu sądowego nie będzie mógł więc być przeprowadzony dowód z zeznań świadków ani z przesłuchania stron na okoliczność dokonania czynności prawnej (zawarcia umowy ubezpieczenia).

Należy zatem pamiętać, że z powyższych uwag wynika, że umowa ubezpieczenia zawarta w formie ustnej jest ważna i rodzi pełne konsekwencje cywilnoprawne, jednakże stwarza problemy natury dowodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00