Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-04-11

Dowody księgowe w księgach rachunkowych wg znowelizowanej ustawy

Dowody księgowe w księgach rachunkowych

(wg znowelizowanej ustawy)

Edward Karwowski – biegły rewident, Prezes Zarządu PERFECTUM–AUDIT

Dowód księgowy, będąc podstawą ujęcia operacji gospodarczych w księgach rachunkowych, ma pierwszorzędne znaczenie dla prawidłowej rachunkowości. Bez dowodów księgowych nie ma bowiem prawidłowej rachunkowości.

W artykule omówione zostaną zasady dokumentowania operacji gospodarczych zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy, które wejdą w życie 1 stycznia 2002 r.

Jasna, a równocześnie rzetelna, kompletna i prawidłowa rachunkowość, oprócz właściwej jej organizacji i prowadzenia z uwzględnieniem obowiązujących w ustawie o rachunkowości metod i zasad stosowanych w sposób ciągły, zależy w dużym stopniu od rzetelnego udokumentowania operacji i zdarzeń gospodarczych ujmowanych w księgach rachunkowych.

Sposób sporządzania obiegu i akceptacji dowodów księgowych wynikać powinien w szczególności z zapotrzebowania praktyki z uwzględnieniem także utrwalonych zwyczajów nauki i praktyki w rachunkowości. Podyktowane to jest koniecznością wynikającą z właściwej organizacji i prowadzenia rachunkowości, które są niezbędne, aby rachunkowość osiągnęła swoje ustawowe cele, w tym wiarygodną podstawę ustalania dochodu i podstawy do opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00