Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2001-04-18

Opłata prolongacyjna w księgach rachunkowych

Opłata prolongacyjna w księgach rachunkowych

Anna Mazur

W decyzji odraczającej termin płatności podatku lub rozkładającej zapłatę podatku na raty organ skarbowy ustala opłatę prolongacyjną, jaką podatnik jest obowiązany wpłacić wraz z podatkiem lub ratą.

Podatnik ma możliwość ubiegania się o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie go na raty. Jeśli podyktowane jest to ważnymi przyczynami, urząd – biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika – może wyrazić zgodę na odroczenie terminu płatności należności lub rozłożenie jej na raty. Dotyczy to zarówno dochodów budżetu państwa (podatki, opłaty), jak i budżetów gmin (podatki, opłaty).

Organ skarbowy ocenia, czy jest ważny interes podatnika. Oceny tej dokonuje uwzględniając sytuację konkretnego podatnika. Ważnym powodem, dla którego organ podatkowy może odstąpić od ustalenia opłaty prolongacyjnej, jest wydanie decyzji o odroczeniu płatności lub rozłożeniu na raty w związku z bankowym postępowaniem ugodowym lub postępowaniem układowym. W przypadku klęsk żywiołowych czy też zdarzeń losowych nie ustala się opłaty prolongacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00