Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-30

Zmiana otwartego funduszu emerytalnego

Zmiana otwartego funduszu emerytalnego

Paweł Sawicki – Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi

Prawo do zmiany funduszu emerytalnego jest jednym z podstawowych uprawnień członka otwartego funduszu emerytalnego. Ubezpieczony nie musi podawać motywów swojej decyzji, powinna ona być podjęta samodzielnie i nie może być uzależniona od decyzji osób trzecich, a w szczególności przełożonych pracownika.

Do drugiego filaru trafia 7,3 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. Jeżeli wynagrodzenie ubezpieczonego przekroczy w trakcie roku trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (określonego w ustawie budżetowej), to zaprzestaje się naliczania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a zatem również składki na II filar. Pomimo że do redystrybucyjnego filaru pierwszego trafia większa część wynagrodzenia (12,22 proc.), to należy się spodziewać, iż wypłaty z drugiego filaru będą stanowić w przyszłości znaczącą część świadczenia emerytalnego, a przy dobrych wynikach zarządzania funduszami emerytalnymi przewyższą wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tym większe znaczenie ma w powyższym świetle wybór otwartego funduszu emerytalnego. Jeżeli dotychczasowy fundusz emerytalny nie spełnia oczekiwań pracownika, możliwa jest jego zmiana.

Prawo do zmiany funduszu

Prawo do zmiany funduszu przysługuje ubezpieczonemu w dowolnym czasie. Zgodnie z art. 84 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. Nr 139, poz. 934 z późn.zm.), jeżeli członek otwartego funduszu przystępuje do innego otwartego funduszu, jest obowiązany zawiadomić na piśmie o zawarciu umowy z tym funduszem otwarty fundusz, do którego dotychczas wpłacał składki. Ustawa nie wprowadza żadnych ograniczeń co do liczby możliwości dokonania zmiany funduszu (np. raz do roku), zawiera jedynie lakoniczny przepis, że w celu przystąpienia do nowego funduszu konieczne jest zawarcie umowy z tym funduszem i zawiadomienie o tym dotychczasowego funduszu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00