Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-27

Orzecznictwo lekarskie dla celów ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo lekarskie dla celów ubezpieczeń społecznych

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stanowi dla organu rentowego podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń, do których prawo uzależnione jest od stwierdzenia niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Przedstawiamy, w formie pytań i odpowiedzi, katalog najczęściej zgłaszanych przez zainteresowanych ww. tematem spraw.

W 1997 r. byłam badana przez komisję lekarską. W tym roku podczas badania kontrolnego orzekał tylko jeden lekarz. Czy jest to zgodne z przepisami?

Z dniem 1 września 1997 r. weszły w życie przepisy wprowadzające reformę orzecznictwa lekarskiego. Mocą tych przepisów m.in. w miejsce komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia został powołany lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który orzeka jednoosobowo dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Podstawa prawna:

art. 10 ust. 4 ustawy z 28 czerwca 1996 r. o zmianie niektórych ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym i o ubezpieczeniu społecznym (Dz.U. Nr 100, poz. 461).

Wypis z treści orzeczenia, który otrzymałem po badaniu dla celów uzyskania renty, podpisał lekarz orzecznik ZUS. Jakie kwalifikacje posiada lekarz orzecznik?

Lekarz orzecznik posiada najwyższe kwalifikacje zawodowe. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami lekarzem orzecznikiem ZUS może być lekarz, który jest:

– specjalistą (to oznacza, że posiada II stopień specjalizacji) w szczególności w zakresie takich dziedzin medycyny, jak: chirurgia, neurologia, psychiatria, medycyna pracy, medycyna społeczna,

– odbył przeszkolenie w zakresie ustalonym przez naczelnego lekarza Zakładu.

Podstawa prawna:

§ 1 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 sierpnia 1997 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy do celów rentowych (Dz.U. Nr 99, poz. 612).

Zamierzam ubiegać się o rentę. Jaka dokumentacja medyczna powinna być dołączona do wniosku?

Do wniosku o wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS powinny być dołączone następujące dokumenty:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00