Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-19

Uproszczone zasady ewidencji

Uproszczone zasady ewidencji

Agata Suskiewicz-Jach

Jedną z konsekwencji wejścia w życie kodeksu spółek handlowych było zobowiązanie spółek cywilnych działających w większym rozmiarze do przekształcenia w spółki jawne i co za tym idzie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Uchwalona przez parlament nowelizacja ustawy o rachunkowości zezwala spółkom jawnym i partnerskim, których obroty nie przekraczają 800 000 euro, na ograniczenie ewidencji do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

20 czerwca 2001 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości i zmianie innych ustaw. Zawiera ona nowe uregulowania dotyczące obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych przez spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, działające na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037), zwanego dalej kodeksem.

Spółki jawne

Wyżej wymieniona nowelizacja jest ściśle związana z obowiązującymi od 1 stycznia br. przepisami kodeksu, które regulują m.in. przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową.

W szczególności art. 26 § 4 kodeksu zawiera dyspozycję dla wspólników spółki cywilnej do zgłoszenia do sądu rejestrowego spółki cywilnej, której przychody netto ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług w każdym z dwóch kolejnych lat obrotowych osiągnęły równowartość w walucie polskiej co najmniej 400 000 euro. Uznaje się w tym zapisie, że spółka cywilna prowadzi wówczas przedsiębiorstwo większych rozmiarów i z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką jawną. Jednocześnie art. 626 kodeksu, zawarty w jego przepisach przejściowych, nakłada obowiązek dokonania zgłoszenia spółki cywilnej do rejestru również na wspólników spółki cywilnej prowadzącej w dniu wejścia w życie ustawy, tj. 1 stycznia 2001 r., przedsiębiorstwo w większym rozmiarze przez okres co najmniej dwóch kolejnych lat obrotowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00