Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-09-19

Ubezpieczenie utraty zysków

Ubezpieczenie utraty zysków

Marcin Jaworski

Aby zmniejszyć koszty przerwy w działalności firmy spowodowane zrealizowaniem się zdarzenia losowego, należy zawrzeć umowę ubezpieczenia utraty zysków (business interruption).

Coraz częściej towarzystwa włączają tego rodzaju ubezpieczenie do pakietów dla małych i średnich przedsiębiorstw, choć do tej pory rezerwowały je raczej dla większych klientów, a banki powoli odkrywają, że samo ubezpieczenie mienia nie jest wystarczającym zabezpieczeniem dla kredytu i coraz częściej wymagają właśnie ubezpieczenia utraty zysków.

Zysk czy przerwa

Agropolisa, Cigna STU, Inter Polska i Warta odpowiadają tylko za szkody wynikłe z czterech ryzyk podstawowych: ognia, pioruna, wybuchu i upadku statku powietrznego. Z kolei Filar odpowiada za straty wynikające z przerwy w działalności wynikające ze zdarzeń, jakie są chronione przez polisę ubezpieczenia mienia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Filar Przedsiębiorcy jest ubezpieczeniem , czyli od wszystkich ryzyk. Poza tym takie ubezpieczenie działa również w firmach, które nie notują zysku operacyjnego (czyli nadwyżki całkowitych przychodów operacyjnych nad całkowitymi kosztami operacyjnymi). Ochroną są objęte również koszty stałe, czyli te, które ponoszone są w stałej wysokości bez względu na to, czy firma ma przestój czy działa normalnie. Można tu wymienić koszty wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników, koszty podstawowych opłat za media, odsetki kredytowe, czynsze czy składki ubezpieczeniowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00