Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-07

Co jest kosztem uzyskania przychodu

Leasing po zmianach (cz. I)

Od 1 października br. obowiązują nowe zasady podatkowej ewidencji umów leasingu. Przepisy te - dotychczas zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów - zostały włączone do ustaw podatkowych.

Tomasz Jaworski
Do 9 grudnia 2000 r. umowa leasingu należała do tak zwanych umów nienazwanych (jej essentialia negotii nie były w polskim ustawodawstwie określone) o podobnym charakterze do umów najmu lub dzierżawy. Natomiast od tej daty ustawą z 26 lipca 2000 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 74, poz. 857) w kodeksie cywilnym dodano tytuł XVII „Umowa leasingu”. W związku z tym obecnie umowa leasingu jest umową nazwaną.
Nowelizacja kodeksu cywilnego, jak również potrzeba uporządkowania przepisów podatkowych dotyczących umowy leasingu spowodowały konieczność dokonania zmian w tym zakresie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawą z 6 września 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 106, poz. 1150) wprowadzono w tych ustawach oddzielne rozdziały dotyczące opodatkowania stron umowy leasingu. Należy przy tym zaznaczyć, że w przepisach podatkowych wprowadzono terminologię z kodeksu cywilnego, tj. w miejsce potocznie używanych określeń „leasingodawca”, „leasingobiorca” użyto odpowiednio pojęć „finansujący”, „korzystający”. W związku z powyższym użyte w niniejszym artykule określenie „finansujący” oznacza leasingodawcę, natomiast „korzystający” oznacza leasingobiorcę.
Trzeba też podkreślić, że zgodnie z art. 5 cyt. ustawy o zmianie ustawy weszła ona w życie z dniem 1 października 2001 r. (z pewnymi wyjątkami) i ma zastosowanie do umów zawartych poczynając od tego dnia. W odniesieniu do umów leasingu zawartych przed 1 października 2001 r. należy stosować stare przepisy, obowiązujące do tej daty. Do 30 września 2001 r. dla klasyfikacji umów leasingowych (w aspekcie podatkowym) decydujące znaczenie miały przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów (Dz.U. Nr 28, poz. 129).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00