Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-02-27

Świadczenia rodzinne i z ubezpieczenia chorobowego w 2002 r.

Zasiłki trudniej dostępne

Ograniczenia wydatków z budżetu państwa nie pozostały bez wpływu na wypłacane zasiłki. Obecnie możliwość nabycia prawa do zasiłku jest obwarowana licznymi wymaganiami, a kiedy się je nabędzie - zasiłek jest niższy od spodziewanego.

Elżbieta Maria Lis, Dyrektor Departamentu Świadczeń Krótkoterminowych ZUS
Od 1 stycznia 2002 r. miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 proc. (wcześniej 80 proc.) podstawy wymiaru zasiłku. Nie dotyczy to przypadków, gdy pobyt w szpitalu przypada w okresie ciąży, niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy albo choroby zawodowej, a także niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie ponad 90 dni, począwszy od 91 dnia tej niezdolności. Wówczas zasiłek chorobowy wypłaca się w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.
Fakt pobytu w szpitalu ustala się na podstawie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy wydanego na druku ZUS ZLA. W zaświadczeniu tym, w polu nr 11, podawana jest liczba dni niezdolności do pracy przypadająca na pobyt w szpitalu. Gdy zaświadczenie lekarskie obejmuje nie tylko okres pobytu w szpitalu, ale także okres niezdolności do pracy przypadający po wypisaniu ubezpieczonego ze szpitala, należy przyjąć, że pobyt w szpitalu obejmuje okres od pierwszego dnia podanego w zaświadczeniu lekarskim do wyczerpania liczby dni określonej w polu nr 11 zaświadczenia.
Trzeba podkreślić, że wprowadzenie nowej wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu nie spowodowało zmiany art. 92 k.p., który ustala wysokość wynagrodzenia przysługującego za okres do 35 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, wypłacanego ze środków pracodawcy.
Przykład
Anna W. przebywała w szpitalu od 22 lutego do 1 marca 2002 r. Wcześniej nie była na zwolnieniu lekarskim. W przedstawionej sytuacji Annie W. za okres pobytu w szpitalu będzie przysługiwało prawo do co najmniej 80 proc. wynagrodzenia. Anna W. nie wykorzystała bowiem 35 dni, za które z powodu choroby należy się wynagrodzenie od pracodawcy. Gdyby Anna W. była w ciąży, za okres pobytu w szpitalu otrzymałaby zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00