Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-20

Opodatkowanie osób fizycznych

Czy warto zamienić mieszkanie?

Zawarcie przez osoby fizyczne umowy zamiany rzeczy, w tym również nieruchomości, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W niektórych przypadkach może również spowodować konieczność zapłacenia podatku dochodowego.

Marek Watrakiewicz
Zgodnie z art. 603 kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Jeżeli konkretna umowa zawarta przez strony będzie spełniała takie elementy, to należy ocenić ją jako umowę zamiany.
Przykład
A jest właścicielem samochodu marki Toyota. B jest właścicielem nieruchomości rekreacyjnej. A i B zawierają umowę, na mocy której A przenosi na B własność samochodu, a B przenosi na A własność nieruchomości. Umowa taka zawiera konieczne elementy umowy zamiany i podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
W obrocie mogą pojawić się również umowy pozornie zbliżone w swej treści do zamiany, ale mające inny charakter.
Przykład
A jest właścicielem nieruchomości składającej się z czterech działek budowlanych. A przenosi na B własność trzech działek, a B w zamian wznosi na czwartej działce dla A dom. Umowa taka zawiera z jednej strony zobowiązanie do przeniesienia własności, ale z drugiej strony występuje zobowiązanie do wykonania dzieła. Zatem umowa taka nie spełnia elementów wymaganych od umowy zamiany i nie można jej za taką umowę uznać.
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00