Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-22

Składki, nabycie i ustanie uprawnień

Vademecum dla ubezpieczających się dobrowolnie

Osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi mogą po ich ustaniu kontynuować je dobrowolnie. Ponieważ podjęcie decyzji o ubezpieczeniu dobrowolnym może dotyczyć każdego, warto przypomnieć tryb postępowania i obowiązujące zasady.

Andrzej Radzisław
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych posługuje się pojęciami dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w dwóch znaczeniach. W pierwszym znaczeniu ubezpieczenia dobrowolne występują w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Osoba spełnia wówczas warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów - z jednego z tych tytułów ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy, a z pozostałych - dobrowolny. W drugim natomiast, gdy osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym z żadnego tytułu, a przepisy dają jej możliwość przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Przyjrzyjmy się drugiej z przedstawionych sytuacji.
Kontynuacja ubezpieczenia
Wśród wymienionych enumeratywnie osób, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ustawodawca wymienia kontynuujących ubezpieczenia. Objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami, po ustaniu tych którym podlegali, dotyczy jednak tylko:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00