Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-08-28

Odpowiedzialność osób trzecich

Za co odpowiada nabywca przedsiębiorstwa?

Przedsiębiorcy nabywający od drugiego podmiotu określone składniki majątku mogą zostać pociągnięci przez organy podatkowe do odpowiedzialności za zaległości podatkowe zbywcy. Pocieszeniem może być dla nich fakt, iż organy podatkowe uciekają się do tego sposobu zabezpieczania roszczeń budżetowych dopiero w sytuacji, gdy majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie należności podatkowych.

Tomasz Siennicki
Dzieje się tak, gdyż egzekucja z zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności podatkowej nabywcy może być wszczęta dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku podatnika okaże się bezskuteczna.
Kto odpowiada za zaległości podatkowe zbywcy?
Zgodnie z art. 112 § 1 ordynacji podatkowej nabywca przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przepis ten ma również zastosowanie do nabywców środków trwałych, jeżeli wartość tych środków w dniu zbycia przekroczyła określoną w ustawie kwotę (obecnie jest to 13 283,62 zł), a także jeżeli środki te były ujęte w prowadzonej przez zbywcę ewidencji lub wykazie środków trwałych.
Odpowiedzialność podatkowa dotyczy więc nabywców:
- przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,
- środków trwałych.
Należy zauważyć, że ustawa posługuje się szerokim pojęciem „nabywca”, za którego należy uznać osobę lub podmiot nabywającą na własność określone składniki majątku podatnika na skutek umowy cywilnoprawnej zobowiązującej do przeniesienia własności. Podkreślenia wymaga to, iż art. 112 ordynacji może mieć wyłącznie zastosowanie do nabycia wtórnego, ponieważ tylko w takim przypadku istnieje zbywca. Trzeba zatem wykluczyć odpowiedzialność podmiotu, który nabył prawo własności, np. w wyniku zasiedzenia, za zaległości podatkowe podatnika, któremu to prawo przysługiwało poprzednio. Jest to bowiem sposób pierwotny nabycia prawa własności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00