Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-09-04

Zmiany w opłatach od umów i oświadczeń

Pożyczki wolne od podatku

1 stycznia 2003 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowela ta miała usunąć błędy legislacyjne zawarte w pierwotnym tekście i unormować zagadnienia, które wywoływały najwięcej wątpliwości. Jedną z ważniejszych zmian jest zwolnienie od podatku pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej.

Marek Watrakiewicz
Nowela z 7 czerwca 2002 r. nie dokonuje rewolucji w ustawie. Obok zmian o dużej doniosłości praktycznej i niewątpliwie potrzebnych zawiera bowiem rozwiązania, które nie zostały chyba do końca przemyślane. W szczególności uwaga ta dotyczy nowej regulacji opodatkowania ustanowienia hipoteki.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności prawnych, których dokonanie jest opodatkowane tym podatkiem. Oznacza to, że jeżeli dana czynność w tym katalogu nie jest wymieniona, to dokonanie jej nie wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku.
Umowy poręczenia
W omawianej noweli dokonano pewnych zmian w tym katalogu. Przede wszystkim usunięto z niego umowy poręczenia. Oznacza to, że od 1 stycznia 2003 r. takie czynności nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Przykład
A i B zawarli 1 marca 2003 r. umowę, w której A zobowiązał się względem B, że spłaci B pożyczkę, którą od niego uzyskał C, na wypadek gdyby C tego nie uczynił. Umowa taka, jako umowa poręczenia, nie będzie już podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00