Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-09-11

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Księgowy niekoniecznie na etacie

Wiele firm - dążąc do redukcji kosztów - proponuje swoim pracownikom wykonywanie dotychczasowych czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie niektórych rodzajów działalności wymaga odpowiednich zezwoleń. Dotyczy to między innymi usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Marcin Domański
Księgowy jest jedną z najważniejszych osób w firmie, a co za tym idzie otrzymuje stosunkowo wysokie wynagrodzenie. Dlatego zastąpienie umowy o pracę działalnością gospodarczą może przynieść w tym przypadku spore oszczędności na składkach na ubezpieczenia społeczne. Drugim argumentem za stosowaniem samozatrudnienia właśnie na tym stanowisku jest fakt, że żadna inna osoba w firmie nie jest tak dobrze przygotowana do prowadzenia wszelkich ewidencji związanych z własną działalnością gospodarczą. Są jednak i minusy takiego rozwiązania:
• tak poważne stanowisko wymaga identyfikowania się pracownika z firmą i bezwzględnego zaufania zarządu do osoby pełniącej tę funkcję - współpraca na zasadzie umowy cywilnoprawnej może to utrudnić,
• zawód księgowego jest licencjonowany - oznacza to, że aby usługowo prowadzić księgi rachunkowe czy też księgi przychodów i rozchodów, konieczne jest posiadanie odpowiedniego certyfikatu wydawanego przez Ministerstwo Finansów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00