Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-01-02

Deklaracje podatkowe do korekty

Czy korektę deklaracji można złożyć tylko w przypadku stwierdzenia zaległości podatkowej czy również w przypadku nadpłaty?

Od 1 stycznia 2003 r. na podstawie ustawy z 12 września 2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 169, poz. 1387) zostały wprowadzone liczne zmiany w zakresie przepisów dotyczących korekt deklaracji. Ogólne przepisy regulujące korekty deklaracji zostały ujęte w rozdziale 10 działu III Ordynacji podatkowej zatytułowanym „Korekta deklaracji”.
Kiedy podatnik może skorygować deklarację?
Ordynacja podatkowa przewiduje dwa przypadki, kiedy podatnik może skorygować złożoną deklarację podatkową (zeznanie podatkowe):
1) jeżeli w pierwotnie złożonej deklaracji podatkowej zadeklarował podatek w wysokości innej niż podatek należny (wysokość zobowiązania podatkowego) i wpłacił zadeklarowany podatek,
2) nastąpiła zmiana wysokości zobowiązania podatkowego zadeklarowanego i zapłaconego przez podatnika w wyniku zmiany stanu prawnego będącego konsekwencją prawomocnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
W pierwszym z wymienionych przypadków mogą wystąpić dwa stany faktyczne: wykazany w skorygowanej deklaracji podatek jest większy lub jest mniejszy od wykazanego w pierwotnie złożonej deklaracji. W każdym z tych przypadków jest jednak odmienny sposób postępowania przez podatnika chcącego dokonać korekty.
Gdy trzeba dopłacić
W przypadku gdy podatnik w złożonej korekcie deklaracji wykaże podatek w wysokości większej od wykazanego w pierwotnej deklaracji, co wyraża się podwyższeniem kwoty podatku do zapłaty lub zmniejszeniem kwoty nadpłaty albo podatku przypadającego do zwrotu - składa on do organu podatkowego taką korektę na wzorze formularza deklaracji obowiązującej za okres, którego dotyczy rozliczenie zobowiązania, a ponadto osoba ją składająca zobowiązana jest dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn tej korekty. Pisemne uzasadnienie przyczyn korekty, mimo że jest wymogiem określonym w art. 81 ordynacji podatkowej, ma głównie na celu ułatwienie czynności sprawdzających organowi podatkowemu, a więc jego brak nie jest brakiem formalnym, powodującym pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia. A zatem nawet w przypadku złożenia korekty deklaracji bez takiego uzasadnienia będzie ona wywoływała skutki prawne, czyli wynikający z korekty podatek będzie podatkiem do zapłaty. Prawo do korekty deklaracji służy przez cały okres, dopóki zobowiązanie to nie ulegnie przedawnieniu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00