Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-01-02

Koszty uzyskania przychodu w 2003 r.

Jakie są zryczałtowane koszty uzyskania przychodów dla pracowników? Od czego zależy ich wysokość? Kiedy można zastosować koszty w podwyższonej wysokości i jakie warunki trzeba wtedy spełnić?

Piotr Dębski
prawo.autorzy@infor.pl
Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych przychód podatnika z poszczególnego źródła pomniejsza się o koszty jego uzyskania. Nie dotyczy to jednak wszystkich kosztów, ale jedynie tych, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodu. Zgodnie bowiem z ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów określoną w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych takimi kosztami są wszystkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, jeśli nie zostały wymienione w katalogu wyłączeń zawartych w art. 23 tej ustawy.
Ile ze stosunku pracy?
Przepisy ustawy o podatku dochodowym przewidują przypadki, w których dochód - stanowiący podstawę opodatkowania - ustala się zmniejszając uzyskane przychody o zryczałtowane koszty ich uzyskania. W takim przypadku wysokość kosztów jest niezależna od faktycznie poniesionych wydatków.
Sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej jest uzależniony od:
• liczby zakładów pracy, w których zatrudniony jest podatnik,
• miejscowości, w której położony jest zakład pracy,
• rodzaju wykonywanej pracy, a także
• wielkości wydatków ponoszonych przez podatnika na dojazd do pracy znajdującej się poza miejscem jego zamieszkania.
Zasady i sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej reguluje przede wszystkim art. 22 ust. 2, 2a i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszty te są ustalone ryczałtowo. Ustawodawca dopuszcza jednak możliwość przyjęcia wydatków związanych z dojazdem do zakładu pracy w wysokości faktycznie poniesionej. Możliwość taka istnieje jedynie wówczas, gdy faktycznie poniesione wydatki na dojazd do pracy (niektórymi publicznymi środkami lokomocji) są wyższe niż roczne ryczałtowe koszty.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00