Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-24

Przekształcenie spółki cywilnej

Jakie są warunki obligatoryjnego przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną? Jak przekształcić spółkę cywilną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Jak zlikwidować spółkę cywilną? Jakie to wywoła konsekwencje?

Grzegorz Chyl
aplikant adwokacki
Paweł Szymanek
doradca podatkowy Kancelaria Prawna Konsalnet Łazęcki i Wspólnicy Spółka Komandytowa
prawo.autorzy@infor.pl
Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2001 roku ustawą - Prawo działalności gospodarczej przedsiębiorcą, czyli podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, może być osoba fizyczna, osoba prawna (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna) oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą (np. spółka jawna, spółka komandytowa). Nowością wprowadzoną przez tę ustawę jest uznanie za przedsiębiorców wspólników spółki cywilnej w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej (pod rządami ustawy z 1988 roku o działalności gospodarczej status przedsiębiorcy miały również spółki cywilne).
Uznanie za przedsiębiorców wyłącznie wspólników spółek cywilnych i odebranie takiego statusu spółkom cywilnym ma na celu skłonienie dotychczasowych wspólników spółek cywilnych do zmiany formy prawnej prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Możliwości i konsekwencje takiego przekształcenia zostaną omówione poniżej.
Jak przekształcić spółkę cywilną?
Jak wspomniano powyżej, obecnie za przedsiębiorcę nie jest już uważana spółka cywilna, lecz tworzące ją osoby. Nadal jednak w obrocie gospodarczym mogą funkcjonować spółki cywilne. Ustawodawstwo regulujące obrót gospodarczy wprowadziło jednak wiele ograniczeń dla tych spółek, tak by je wyeliminować z obrotu lub zmusić do przekształcenia w inne formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Pierwszym zasadniczym ograniczeniem jest wprowadzenie przez ustawę - Prawo działalności gospodarczej terminu, do końca którego podjęcie działalności gospodarczej wymaga tylko zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej w gminie. Zgodnie z art. 88a powołanej ustawy do 31 grudnia 2003 r. podjęcie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, w tym również wykonujące działalność gospodarczą na podstawie koncesji i zezwoleń, wymaga zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2004 r., co do zasady, wszyscy wykonujący działalność gospodarczą będą musieli uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez sądy rejonowe - sądy gospodarcze właściwe dla ich siedziby.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00