Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-03-03

Opodatkowanie przekształceń spółek kapitałowych

Jakie są możliwe przekształcenia spółek kapitałowych? Kiedy i jak ustalić dochód w przekształcanych podmiotach? Zasady opodatkowania wspólników.

Krzysztof Glibowski
prawo.autorzy@infor.pl
Opodatkowanie przekształceń spółek kapitałowych stanowi jedno z bardziej skomplikowanych zagadnień ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Sposób opodatkowania uzależniony jest bowiem od bardzo wielu czynników, m.in. od tego, w jaki sposób zostały nabyte udziały (akcje), kiedy nastąpiło nabycie, czy aport miał postać zorganizowanej części przedsiębiorstwa czy też nie, a nawet, czy przekształcenie następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, czy też głównym jego celem jest uniknięcie opodatkowania.
Ustawa z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 141, poz. 1179) wprowadziła zmiany, które w istotny sposób modyfikują zasady dotyczące skutków podatkowych łączenia i podziału spółek oraz ich finansowania. Przepisy wspomnianej ustawy weszły w życie 1 stycznia 2003 r. i mają zastosowanie do dochodów i strat uzyskanych od tego dnia (z wyjątkiem przepisów dotyczących amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych, które obowiązują już od dnia ogłoszenia, tj. od 5 września 2002 r.). Jednym z podstawowych założeń ustawodawcy było dostosowanie prawa podatkowego do regulacji zawartych w kodeksie spółek handlowych dotyczących funkcjonowania spółek prawa handlowego, a w szczególności zdarzeń związanych z ich finansowaniem i restrukturyzacją.
Podział spółek prawa handlowego
Spółka kapitałowa, zgodnie z art. 528 k.s.h., może zostać podzielona na dwie lub więcej spółek kapitałowych. Nie jest jednak dopuszczalne podzielenie spółki akcyjnej, jeżeli jej kapitał zakładowy nie został pokryty w całości. W kodeksie handlowym dopuszczone zostały cztery rodzaje podziału spółki.
Podział spółki może zostać dokonany przez:
• przeniesienie całego majątku dzielonej spółki na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00