Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-03-17

KOMENTARZ

Mimo że ustawa o opłacie skarbowej obowiązuje dopiero od dwóch lat, wymagała już 9 nowelizacji. W większości były to jednak drobne zmiany dostosowujące tę ustawę do nowelizacji innych dziedzin prawa lub też doprecyzowujące niejasne dotychczas zapisy.
Od 1 stycznia 2003 r. kilka ważnych zmian zostało wprowadzonych ustawą z 24 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 135, poz. 1143). Przede wszystkim wśród czynności objętych ustawą zostały wyraźnie wymienione wnioski w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Do wyliczenia dokumentów objętych opłatą skarbową dodano natomiast dokumenty zawierające oświadczenie woli poręczyciela. Warto w tym miejscu wspomnieć, że organem właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej od tych czynności jest organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (lub siedziby) poręczyciela.
Czynności i dokumenty podlegające opłacie
Opłacie skarbowej podlegają więc czynności w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej oraz niektóre dokumenty. Czynności podlegające opłacie to:
a) podania (żądania, wnioski, odwołania, zażalenia) i załączniki do podań,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00