Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-05

Koszty w podatkach dochodowych

Majątek przedsiębiorcy

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Straty w środkach obrotowych
Jestem właścicielem sklepu owocowo-warzywnego. Zakupione przeze mnie pomarańcze w znacznej części uległy zepsuciu. Czy wartość owoców, które uległy zepsuciu, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
Tak
Straty w środkach obrotowych są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, gdyż zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Nie ulega zatem wątpliwości, że straty spowodowane zniszczeniem towarów handlowych są kosztem uzyskania przychodów. Ciężar dowodu (i to zarówno w zakresie poniesienia straty, jak i wykazania, że strata dotyczy towarów handlowych) spoczywa na podatniku. Zgodnie z art. 180 § 1 ordynacji podatkowej jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dowodem takim może być np. protokół zniszczenia towarów handlowych, z którego powinien wynikać przebieg tego zdarzenia oraz, kto był przy tym obecny.
Reasumując, podatnik może zaliczyć w ciężar kosztów stratę w środkach obrotowych, jeżeli potrafi udowodnić, że fakt taki rzeczywiście miał miejsce.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00