Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-14

Leasing finansowy a leasing operacyjny

Jakie warunki musi spełniać umowa, aby być zakwalifikowana jako leasing w rozumieniu przepisów podatkowych? Jakie są kryteria i konsekwencje podziału leasingu na operacyjny i finansowy?

Magdalena Trocka
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Leasing jest jedną z najbardziej popularnych metod finansowania inwestycji. Wynika to przede wszystkim z pewnych preferencji podatkowych tego rodzaju umów. Aby jednak świadomie ocenić, co jest korzystniejsze - leasing czy kredyt (a jeśli leasing - to finansowy czy operacyjny), trzeba znać zasady opodatkowania takich umów.
Wprowadzenie do kodeksu cywilnego umowy leasingu wymusiło niejako uregulowania dotyczące stron tej umowy w ustawach podatkowych. Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych znalazł się nowy, odrębny rozdział zatytułowany „Opodatkowanie stron umowy leasingu”1.
Leasing finansowy, operacyjny czy najem - kryteria kwalifikacji umów
Artykuł 17a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 23a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje umowę leasingu jako2:
... umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo do używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, a także grunty3.
Wprawdzie obie ustawy używają pojęć: finansujący i korzystający, to jednak umowa leasingu dla celów podatkowych jest pojęciem szerszym od zdefiniowanego w kodeksie cywilnym. Przedmiotem umowy w myśl przepisów podatkowych są nie tylko rzeczy (ruchome i nieruchomości), ale również podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne. Natomiast jeśli chodzi o czas trwania umowy i świadczenia korzystającego względem finansującego - obie ustawy są zgodne - umowa musi być zawarta na czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie przedmiotu leasingu (art. 17b ustawy o podatku od osób prawnych i 23b ustawy o podatku od osób fizycznych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00