Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-14

Niedostateczna kapitalizacja a podatek dochodowy od osób prawnych

Kiedy odsetki od udzielonej spółce pożyczki przez jej udziałowca (udziałowców) spółkę-siostrę nie stanowią kosztów uzyskania przychodów? Jak zdefiniować pojęcia „pożyczki” i „zadłużenia” użyte w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Hieronim Piątek
prawo.autorzy@infor.pl
W spółkach kapitałowych można wyróżnić dwa podstawowe sposoby finansowania ich działalności przez udziałowców (akcjonariuszy):
• finansowanie udziałowe, tj. finansowanie poprzez wniesienie wkładów na kapitał zakładowy,
• finansowanie poprzez udzielone przez wspólników pożyczki zwane finansowaniem wierzycielskim.
Finansowanie z kapitałów obcych powodujące często, że zakres działalności prowadzonej przez spółkę jest znacznie większy od możliwości wynikających z jej kapitałów własnych, określane jest mianem „cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji”. Ten sposób finansowania jest chętnie wykorzystywany przez wspólników, gdyż w porównaniu z finansowaniem udziałowym odznacza się mniejszym formalizmem (nie wymaga przeprowadzania procedur przewidzianych w kodeksie spółek handlowych dla podwyższenia kapitału zakładowego), a ponadto wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zapłacone odsetki od pożyczki zaliczane są, w odróżnieniu od wypłaconej dywidendy, do kosztów uzyskania przychodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00