Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-04

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów

W jakich sytuacjach należy dokonywać biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów? Jak prawidłowo ująć je w księgach rachunkowych?

Sławomir Bryłowski
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Rozliczenia międzyokresowe kosztów zawsze budziły w środowisku księgowych wiele dyskusji, zarówno w świetle przepisów rachunkowych, jak i podatkowych. Ścisłe rozgraniczenie kosztów dotyczących poszczególnych okresów jest istotne dla zachowania współmierności przychodów i kosztów ich uzyskania, a w efekcie jest ważne dla prawidłowego ustalenia wyniku finansowego danego okresu.
Zasada współmierności
Rozliczenia międzyokresowe kosztów wynikają z obowiązku prowadzenia ewidencji w podziale na okresy sprawozdawcze, których one dotyczą. Przypomnijmy zasadę współmierności przychodów i kosztów, zgodnie z którą koszty są uznawane w rachunku zysków i strat na podstawie bezpośredniego związku z osiągniętymi przychodami. Zasada współmierności przychodów i kosztów określona została w art. 6 ust. 2 ustawy. Zgodnie z tą zasadą do aktywów lub pasywów danego okresu (a nie miesiąca, jak to było w poprzedniej wersji ustawy) należy zaliczyć koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na dany okres koszty, które zostaną poniesione w przyszłości.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00