Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-18

Leasing w księgach rachunkowych

Jakie są zasady kwalifikacji umów leasingu dla celów bilansowych? Jak ująć w księgach operacje związane z umowami leasingu?

Piotr Rybicki
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Na sposób ewidencji umów leasingowych decydujący wpływ ma rodzaj zawartej umowy - a przede wszystkim charakter umowy z punktu widzenia ustawy o rachunkowości oraz przepisów podatkowych.
Podstawy prawne leasingu
W obrocie gospodarczym wyróżniamy dwa rodzaje umów leasingowych. Umowa leasingu operacyjnego charakteryzuje się tym, że przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy (finansującego), w zamian korzystający płaci systematyczny (comiesięczny) czynsz z tytułu użytkowania przedmiotu. Natomiast w umowie leasingu finansowego własność przedmiotu przechodzi na korzystającego, korzystający zobowiązany jest do płatności rat powiększonych o odsetki.
Do obrotu gospodarczego pojęcie leasingu zostało wprowadzone stosunkowo późno, bo nowelizacją kodeksu cywilnego z 9 grudnia 2000 r. Wcześniej umowy leasingowe zaliczane były do tzw. umów nienazwanych, co utrudniało ich interpretację, a także ujmowanie w księgach rachunkowych. Obecnie leasing znajduje swoje podstawy prawne w czterech aktach prawnych (wspomnianym kodeksie cywilnym, ustawie o rachunkowości oraz ustawach podatkowych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00