Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-10-13

Opodatkowanie dochodów osiąganych za granicą przez osoby fizyczne

Jak skonstruowane są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i jakie kategorie dochodów są objęte tymi umowami? Na czym polega metoda wyłączenia bądź metoda zaliczenia? Jakie są wewnętrzne środki eliminacji podwójnego opodatkowania?

dr Dariusz Handor
pracownik administracji podatkowej,
adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Osoby fizyczne, które osiągają dochody poza granicami Polski, powinny pamiętać, że ich status podatkowo-prawny określają nie tylko przepisy prawa polskiego, ale także normy prawne kraju, w którym osiągają te dochody, oraz postanowienia międzynarodowych umów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania. Umowy międzynarodowe, jako element porządku prawnego w Polsce, stanowią źródło prawa wskazane w Konstytucji RP.
Polska zawarła szereg umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wykaz tych umów został zawarty w tabeli zamieszczonej na końcu niniejszego opracowania.
Zawarte umowy można podzielić na: umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania.
Obowiązujące aktualnie umowy - w zależności od ich zakresu - zawierają przepisy, które chronią interesy podatnika redukując:
podwójne opodatkowanie dochodu,
podwójne opodatkowanie dochodu i majątku bądź
podwójne opodatkowanie dochodu, majątku i zysków.
Zjawisko podwójnego opodatkowania może mieć charakter ekonomiczny lub prawny. Ekonomiczne podwójne opodatkowanie występuje wówczas, gdy ten sam dochód lub majątek należący do różnych osób jest dwukrotnie obciążony podatkiem. Podwójne opodatkowanie w aspekcie prawnym polega na dwukrotnym opodatkowaniu dochodu lub majątku tej samej osoby. Z prawnego punktu widzenia podwójne opodatkowanie w skali międzynarodowej jest rezultatem kolizji przepisów prawnych w zakresie podatków dwu lub większej ilości krajów.
W przypadku braku odpowiedniego uregulowania prawnego w zakresie międzynarodowego podwójnego opodatkowania podatek należałoby w takiej sytuacji zapłacić zarówno w kraju, w którym został osiągnięty dochód, jak i w państwie, w którym znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00