Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-15

Opodatkowanie cesji wierzytelności

Czy obrót wierzytelnościami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Anna Lesińska
W praktyce gospodarczej cesja stała się jednym ze sposobów odzyskania części nieściągniętej od kontrahenta wierzytelności. Z udoskonaleniem rynku obrotu wierzytelnościami nie idzie jednak w parze przejrzystość regulacji podatkowych. Skutki podatkowe przeniesienia wierzytelności budzą bowiem wiele wątpliwości - również na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.
Jak wynika z art. 509 kodeksu cywilnego, przelew wierzytelności (cesja) polega na przeniesieniu wierzytelności z majątku dotychczasowego wierzyciela do majątku osoby trzeciej na mocy umowy zawartej między zbywcą (cedentem) a jej nabywcą (cesjonariuszem). Czynność ta powoduje taki skutek, że cedent przestaje być wierzycielem, natomiast staje się nim cesjonariusz. Wraz z wierzytelnością przechodzą na cesjonariusza wszelkie związane z nią prawa.
Orzecznictwo SN
Sąd Najwyższy w wyroku z 5 września 2001 r., sygn. akt I CKN 379/00, stwierdził: „W wyniku przelewu w rozumieniu art. 509 k.c. przechodzi na nabywcę ogół uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi, który zostaje wyłączony ze stosunku zobowiązaniowego, jaki wiązał go z dłużnikiem. Innymi słowy, stosunek zobowiązaniowy nie ulega zmianie, natomiast zmienia się osoba uczestnicząca w nim po stronie wierzyciela”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00