Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-02

Kompensata rozrachunków w walutach obcych

Czy w przypadku kompensaty rozrachunków w walutach obcych powstają różnice kursowe? W jaki sposób sytuację taką reguluje prawo podatkowe, a w jaki ustawa o rachunkowości?

Piotr Rybicki
dyrektor finansowy w firmie Myśliwiec ZAP-Petro Sp. z o.o.
W firmach dokonujących transakcji z podmiotami zagranicznymi często dochodzi do kompensaty wzajemnych wierzytelności i zobowiązań. W takich sytuacjach pojawia się pytanie, czy w przypadku takich kompensat powstają różnice kursowe?
Przepisy podatkowe
Jednoznaczne rozstrzygnięcie, czy w momencie dokonania kompensaty rozrachunków zagranicznych występują różnice kursowe, w obecnych regulacjach prawnych nie jest możliwe. Przepisy ustaw podatkowych nie wskazują wprost, że kompensata stanowi jeden z rodzajów zapłaty, a i interpretacje właściwych organów podatkowych są rozbieżne.
Zgodnie z zapisami art. 12 ust. 3 zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (odpowiednio art. 14 ust. 1a zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), „jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00